Aktualizováno: Thursday, 21. September 13:00

Umístění: Kultura Ostatni V Brně, Skoronicích a Velaticích vyrostou Zelené oázy za čtvrt milionu

V Brně, Skoronicích a Velaticích vyrostou Zelené oázy za čtvrt milionu

zelena oaza velaticeBrno, 16. února 2016 – Celkem tři projekty z Jihomoravského kraje získaly finanční podporu z grantového programu Zelené oázy, který společně vyhlásily Nadace Partnerství a společnost MOL Česká republika. Díky grantu vznikne v brněnské Waldorfské škole zelené prostranství s naučnou Stezkou Sojky, ve Skoronicích nová odpočinková zóna v centru a ve Velaticích zelená oáza u místního potoka.

Grantová komise Zelených oáz vybrala z dvou set dvaceti přihlášených projektů dvacet z nich, které si mezi sebe rozdělí celkem milion čtyři sta tisíc korun.

Po celé České republice vzniknou přírodní zahrady, upraví se veřejná prostranství se zelení nebo studánky a prameny. Granty získají i projekty na sběr a využití dešťové vody. Cílem programu Zelené oázy je podpora tvorby, obnovy a péče o ekologicky cenné plochy a aktivní spolupráce neziskových organizací, obcí a škol.

„Počet přihlášených projektů do českých Zelených oáz, ale i jejich kvalita nás opravdu mile překvapily. O to těžší byl také výběr těch opravdu nejlepších projektů,“ říká Tomáš Pavlík odpovědný za CSR aktivity MOL Česká republika.

Ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata k tomu dodává: „Je potřeba, aby se česká města a obce postupně připravovala a adaptovala na změny klimatu. V praxi jsme jeho důsledky mohli na vlastní kůži zažít během loňského období bez dešťů. Každé i jakkoliv malé opatření, které vrací zeleň nebo zadržuje vodu v urbanizovaném prostoru, pomáhá snižovat negativní dopady klimatických změn. Například ochlazovat okolí za letních veder nebo zpomalovat odtok za přívalových dešťů a zadrženou vodu hospodárně využívat.“

Grantový program Zelené oázy běží již od roku 2005 v Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku. V průběhu let se tato mezinárodní iniciativa stala natolik úspěšnou, že se v roce 2014 rozšířila také do Chorvatska a Itálie. Po letošním zapojení České republiky už je tak součástí programu šest zemí.


Salon vín České republiky 2017