Přihlášení do spolupráce odsouhlasili na posledním zasedání zastupitelé. V rámci opravy židovské obřadní síně spolupracuje Břeclav s městem Holíč na projektu s názvem Objevme tajemství zámeckých kaplí. "Holíč je nositelem projektu a už se jim podařilo získat několik dotací. Na etapy u nich opravují zámek a hledali přeshraničního partnera. Obřadní síň je pro Břeclav důležitá, a protože se musí opravovat v souladu s památkovou péčí, náklady jsou značné," uvedl břeclavský místostarosta Jaroslav Parolek (ČSSD).
Město může získat z Evropské unie až osm milionů korun, což by mělo pokrýt 85 procent nákladů. Oprava obřadní síně totiž podle propočtů vyjde na 10,5 milionu korun.
Na druhém projektu s názvem Slovensko-český protipovodňový záchranný modul Břeclav navázala partnerství s Trnavou. "Budeme žádat o více než osm a půl milionu korun. Cílem je pořídit nový hasičský vůz a doplnit vybavení starobřeclavských dobrovolných hasičů o vysílačky nebo notebooky," uvedla vedoucí odboru rozvoje a správy Jana Šupová.
Životního prostředí se týká třetí projekt nazvaný Živý les pro budoucí generace. Břeclav se do něj zapojila společně s městem Handlová. „Hlavním cílem je zkvalitňování životního prostředí formou odstranění nelegálních skládek odpadu ve městě a jeho okolí a zvyšování povědomí dětí a mládeže,“ přiblížila projekt vedoucí odboru životního prostředí Hana Hřebačková. Jak dodala, Břeclav se pokusí z projektu získat téměř půl milionu korun.