Umístění: Jižní Morava Politika Hašek podepsal program spolupráce s Dolním Rakouskem na léta 2014-2017

Hašek podepsal program spolupráce s Dolním Rakouskem na léta 2014-2017

Brno, 17. ledna 2014 - Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek podepsal ve čtvrtek 16. ledna v Brně Pracovní program spolupráce s Dolním Rakouskem na léta 2014-2017. Program, konkretizující Dohodu o spolupráci, uzavřenou v září 2002 ve Znojmě, spolu s ním podepsali dolnorakouský hejtman Erwin Pröll, hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek a jihočeský hejtman Jiří Zimola. Přítomni podpisu byli v areálu brněnského výstaviště také předseda vlády v demisi Jiří Rusnok a velvyslanci obou zemí Ferdinand Trauttmansdorff a Jan Sechter.

michal hasek spoluprace dolni rakousko

 

„Dohoda umožní naplňování konkrétních projektů a v každodenním životě se ukáže, že jsme dobrými sousedy a výbornými přáteli. Chci osobně poděkovat panu zemskému hejtmanu Pröllovi za jeho angažovanost v našich vzájemných vztazích,“ zdůraznil jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Premiér Jiří Rusnok uvedl, že v kontaktech regionů ČR s rakouskými regiony se už podařilo udělat mnoho, a zde se chystají další kroky. „Vidím velký potenciál další kooperace našich krajů s rakouskými regiony. Proto jsem velmi rád, že mohu být přítomen tomuto aktu,“ řekl premiér Rusnok.

Dolnorakouský hejtman Erwin Pröll označil podpis za historický akt, který se koná v roce 25. výročí pádu železné opony a desátého výročí rozšíření Evropské unie.  „Při podpisu první dohody jsme sem jeli jako sousedi, ale cizí, dnes jsme přijeli jako přátelé. Z oddělující hranice železné opony se stal přátelský region. Těší mě zejména spolupráce v oblasti vzdělávání. Existuje jen jedno nebezpečí do dalších desetiletí, a to, že by se tato spolupráce stala samozřejmostí. Musíme si být vědomi, že každý z nás se musí dennodenně tento program realizovat a to krok za krokem,“ uvedl hejtman Pröll.

Pracovní program se týká celkem čtrnácti oblastí, mj. vodního hospodářství, dopravy či ochrany před katastrofami. Současně s Pracovním programem podepsali smlouvu o spolupráci představitelé Mendelovy univerzity (rektor Jaroslav Hlušek) a Fachhochschule Krems (prorektor Karl Ennsfellner).

Zdroj a foto: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci