Umístění: Jižní Morava Politika Jihomoravský kraj dá 80 milionů vesnicím a městům do tří tisíc obyvatel

Jihomoravský kraj dá 80 milionů vesnicím a městům do tří tisíc obyvatel

PenizeBrno, 9. ledna 2011 (MEDIAFAX) - Na rozvoj vesnic a malých obcí do tří tisíc obyvatel dá letos Jihomoravský kraj z rozpočtu 80 milionů korun. Pro jejich čerpání jsme vypsali tři dotační programy, obce si díky nim mohou vylepšit zejména životní prostředí, řekl v neděli náměstek hejtmana Ivo Polák (ČSSD).
 

Program je podle Poláka určený pro obce do tří tisíc obyvatel, mikroregiony a svazky obcí. "Peníze mohou využít na opravy budov, podporu komunit, infrastrukturu i péči o krajinu," upřesnil náměstek. Letos se dotační program rozšířil o dva tituly na podporu nejchudších regionů kraje. Hejtmanství za ně označilo tři oblasti - Horňácko na Hodonínsku, Vranovsko na Znojemsku a okolí Velkých Opatovic na Blanensku.

"Zejména menším obcím je pak určena i další desetimilionová dotační podpora na projekty výstavby a opravy kanalizací, čistíren odpadních vod a vodovodů," řekl Mediafaxu Polák. Dotační program je podle něj konkrétně zaměřen na tvorbu projektových dokumentací v oblasti vyhledávání vodních zdrojů, zásobování obyvatel pitnou vodou, odvádění a čištění odpadních vod a na protipovodňová opatření. "Jednotliví žadatelé z něj mohou získat nejvýše tři sta tisíc korun," upřesnil náměstek.

Podle Poláka se obdobný dotační program jižní Moravě v minulosti osvědčil - umožnil vyprojektovat stavby i obcím, které by na to jinak neměly peníze. "S dokumenty pak mohly úspěšně žádat o evropské peníze na samotné stavby," dodal radní.

Pět milionů korun letos vyčlenil kraj na odpadové hospodářství. "Je určen především obcím, které evropskou dotaci na projekt získají, ale nebudou mít z čeho doplatit zbývající částku," vysvětlil Polák s tím, že žadatel může získat od kraje nejvýš milion korun.

Polák zároveň zdůraznil, že podpora rozvoje venkova zůstává na jižní Moravě navzdory hospodářské recesi stejná jako v loňském roce.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci