Umístění: Jižní Morava Politika Jihomoravský rozdělí 4 miliony na záchranu drobných prodejen

Jihomoravský rozdělí 4 miliony na záchranu drobných prodejen

Brno, 24. července 2022 - Celkem 4 miliony korun se chystá kraj rozdělit v rámci podpory zachování drobných prodejen v obcích, kde jim hrozí zánik. Vyhlášení druhé výzvy dotačního programu Obchůdek 2021+ schválili krajští radní. „Jde nám o rozvoj venkova a zachování kvalitního života na jihomoravské vesnici. Chceme udržet venkovské prodejny potravin v místech, kde je jediný obchod se sortimentem potravin a sám není schopen bez podpory pokračovat v provozu. Na jihu Moravy mohou žadatelé takto získat až 100 tisíc korun,“ říká náměstek hejtmana Jan Zámečník.

nakupni kosik ruka

 

Jak dodává, cílovou skupinou jsou provozovatelé prodejen v obcích do 1000 obyvatel nebo v obci do 3000 obyvatel, jejichž místní části mají do 1000 obyvatel, kde takovým prodejnám hrozí zánik.

Dotační program Obchůdek 2021+ od minulého roku vyhlašuje Ministerstvo průmyslu a obchodu. Jihomoravský kraj konečným příjemcům dotaci předfinancuje a následně ve stanoveném termínu kraj podá žádost o proplacení ex post na ministerstvu. V loňském roce tak byly v rámci tohoto dotačního programu mezi 32 žadatelů rozděleny téměř 3 miliony korun.

Udržet kvalitu života na jihomoravském venkově se kraj snaží také svým dotačním programem. Jen v minulém roce takto na záchranu venkovských prodejen v obcích do 750 obyvatel vyčlenil 4 miliony korun. Na krajskou dotaci loni dosáhlo 95 žadatelů. V letošním – již pátém – ročníku kraj rozdělí 3,7 milionu mezi 81 žadatelů.

Zdroj: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci