"Nejsme ještě dohodnuti stoprocentně na formálním postupu, ale mohu zcela jasně říci, že ve čtvrtek na začátku zasedání krajského zastupitelstva již naši čtyři zástupci nebudou členy krajské rady," upřesnil Kadrnka.
Regionální rada ODS doporučila svým krajským radním, aby se přestali účastnit zasedání krajské rady již na přelomu května a června. Občanští demokraté zároveň vyvolali takzvané smírčí řízení s ČSSD, týkající se personálního obsazení Rady Jihomoravského kraje. Po několika dnech ale oznámili vypovězení koaliční smlouvy a svůj odchod do opozice.
Krizi v krajské radě vyvolal podle všeho výsledek parlamentních voleb, ve kterých vynesly preferenční hlasy voličů hejtmana Michala Haška (ČSSD) do poslaneckého křesla. ODS to však popřela a jako oficiální důvod uvedla neplnění koaličních dohod svými partnery.
ODS navíc vadí, že se hejtman Hašek jasně nevyjádřil, zda bude po parlamentních volbách vykonávat dál funkci hejtmana nebo zda bude zasedat v parlamentu, či se bude věnovat boji o předsednické křeslo v ČSSD. "Nedovedeme si představit slučitelnost funkce hejtmana a člena parlamentu," řekl Kadrnka. "Je v zájmu obyvatel jihomoravského kraje, aby měla hejtmana na plný úvazek," dodal.
Hašek, který si na dva roky trvajícím bezproblémovém fungování koalice ČSSD a ODS v kraji zakládal, na oplátku vyzval krajské radní za ODS k okamžité rezignaci. Důvodem byla podle něj skutečnost, že přestože krajská kolice sociální demokracie a ODS je již minulostí, funkcionáři ODS stále zůstávají dosud formálně ve svých postech.
"Nikdo z nich nerezignoval, pobírají dál plat. Nelze ale být současně v opozici a sedět v krajské radě. Navíc v koalici skončili v době, kdy byl v kraji vyhlášen stav nebezpečí. Já je ale koštětem vyhánět nebudu," řekl Hašek. Krajská rada je přes neúčast pravicových politiků funkční a tak podle hejtmana dál může plnit svou roli. Sociální demokracie totiž disponuje v jedenáctičlenné krajské radě sedmi mandáty, ODS až dosud stále ještě čtyřmi.