Jihomoravský kraj si nemůže stěžovat na nezájem návštěvníků. Počet turistů, kteří sem přijíždějí, se každoročně zvyšuje – v roce 2007 se zde ubytovalo 1,78 miliónu turistů, což bylo o 160 000 více než před čtyřmi lety. Jihomoravský kraj je tak hned po Praze druhým nejnavštěvovanějším regionem v České republice. Přesto – anebo možná právě proto – věnuje trvalou pozornost své propagaci a prezentaci jako turistické destinace.
V průběhu tohoto veletrhu vyhlašuje odborný časopis cestovního ruchu Travel Trade Gazet výsledky soutěže TTG Awards, a to v několika kategoriích, jako je např. nejlepší hotel, nejlepší dopravce, nejlepší letecká společnost, nejlepší cestovní kancelář. Jižní Morava zde uspěla už loni, když byla oceněna 1. místem jako Turistický region či město, které za posledních 5 let nejvíce rozšířily svou nabídku. Úspěch zaznamenal Jihomoravský kraj i letos – společně s dalšími třemi moravskými kraji (Olomoucký, Moravskoslezský, Zlínský), a to ocenění v kategorii „Turistický region, město nebo oblast s nejlepší kvalitou přijetí“ – na 1. místě byla vyhodnocena Morava.
Uznání práce kraje však přichází – a to je zvlášť potěšitelné – i ze zahraničí. V roce 2008 se Jihomoravský kraj, také vzhledem k tehdejšímu provozu letecké linky Barcelona/Girona–Brno, zaměřil na španělský trh. Zúčastnil se veletrhů cestovního ruchu Fitur Madrid, SITC Barcelona, EIBTM Barcelona, uspořádal prezentaci kraje v Barceloně a fam trip pro španělské touroperátory na jižní Moravě. Za tyto aktivity byl oceněn agenturou CzechTourism „Za mimořádnou spolupráci při propagaci ČR ve Španělsku v roce 2008“.
Můžeme si jen přát, aby se tyto úspěchy projevily i při letošní turistické sezóně v počtu a spokojenosti návštěvníků Jihomoravského kraje.
Ing. Jiří Crha
ředitel KrÚ JMK