Umístění: Jižní Morava Politika Kraj dá 382 milionů na dotační programy

Kraj dá 382 milionů na dotační programy

penize dotace tisicikoruny czkBrno, 14. ledna 2020 - Rada Jihomoravského kraje na své schůzi 13. ledna schválila naprostou většinu dotačních programů, které byly určeny krajským rozpočtem na letošní rok. Na financování dotačních programů je celkem vyčleněno 381,8 milionu korun. „Do dotačních programů je letos naplánováno o 62,5 milionu korun více než ve schváleném rozpočtu loňského roku. Více kraj hodlá investovat do podpory cykloturistiky, pokračuje nový program na projekty rekonstrukcí orloven a sokoloven a nadále podporujeme dobrovolné hasiče v regionu – stejně jako loni jde o 28 milionů,“ řekl náměstek hejtmana Petr Hýbler.

Mezi nejvýznamnější dotační programy patří: Vodohospodářské stavby – kanalizace, ČOV, vodovody (100 mil. Kč), Dotace jednotkám sborů dobrovolných hasičů obcí (28 mil. Kč), Program rozvoje venkova (58 mil. Kč), Dotace v oblasti tělovýchovy a sportu (35 mil. Kč), Podpora rozvoje v oblasti kultury a památkové péče (28,5 mil. Kč). Zachovány zůstávají také dotační programy v oblasti rozvoje cykloturistiky, volnočasových aktivit, protidrogové prevence, domácí hospicové péče a další.

Na domácí hospicovou péči poputuje 10 milionů korun
Deset milionů korun vyčlenil letos Jihomoravský kraj na podporu poskytování domácí hospicové péče. Žádosti v rámci dotačního programu bude možné zasílat v druhé polovině února.

„Domácí hospicovou péči podporuje Jihomoravský kraj už pátým rokem. Smyslem je umožnit nevyléčitelně nemocným pacientům v terminálním stádiu života dožití ve vlastním sociálním prostředí. Tuto péči poskytuje tým zdravotnických a nezdravotnických pracovníků, tedy lékař, zdravotní sestra, pečovatelka, sociální pracovník a dobrovolníci. Každoročně se přitom zvyšuje počet klientů, kterým je umožněno prožít poslední chvíle v domácím prostředí, v roce 2018 byl počet již 531, což představuje oproti roku 2014 nárůst o 172 %. Potvrdilo se, že při zajištění komplexní péče jsou rodiny schopny zvládnout poslední dny svých příbuzných v domácím prostředí,“ uvedl krajský radní Milan Vojta. Jak zdůraznil, Jihomoravský kraj nyní dokončuje přípravu návrhu koncepce paliativní péče.

Obce a neziskové organizace mohou žádat o dotace na rodinnou politiku
Neziskové organizace budou moci žádat na projekty z dotačního programu na podporu služeb pro rodiny a na podporu neformálně pečujících osob. Obce mohou požádat o podporu projektů, které budou zaměřené na rodinnou a seniorskou politiku v obcích nebo na seniorská a mezigenerační kontaktní centra. Připraveno je pro ně celkem 7,5 milionů korun.

„Jihomoravský kraj má dlouhodobý zájem podporovat rodiny a jejich soudržnost. Proto jsem rád, že se každoročně daří vyhlašovat dotační programy pro neziskové organizace a obce, které kraji pomáhají tento cíl naplňovat. Neformální dlouhodobá péče je charakterizovaná jako péče v rodině, kde pečujícími jsou příslušníci rodiny opečovávaného nebo jeho přátelé. Ve většině případů se jedná o laickou péči bez specifického odborného vzdělání. Současně se jedná o práci neplacenou, která je vykonávána mimo pracovní poměr. Poskytování této péče je většinou spojeno s úzkou citovou vazbou mezi pečovatelem a opečovávaným. Je tedy založena na lidských vztazích,“ uvedl náměstek hejtmana Marek Šlapal.

 


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci
Víno z blízka