Umístění: Jižní Morava Politika Kraj navázal spolupráci s Čínou v řadě oblastí

Kraj navázal spolupráci s Čínou v řadě oblastí

kraj spoluprace cinaBrno, 3. května 2016 - Spolupráci se dvěma čínskými provinciemi - největším Guangdongem a nejmenším Hainanem - navázal minulý týden Jihomoravský kraj. Delegace vedená hejtmanem Michalem Haškem získala během návštěvy řadu cenný kontaktů. Zájem je především o moravské víno, spolupráci univerzit, vědecká centra a turistiku.

 

„Čínští partneři vidí v jižní Moravě velký potenciál. Máme hodně společného. Guangdong je sice největší provincie, má téměř 100 milionů obyvatel, nicméně je lídrem v Čínské lidové republice, stejně jako jižní Morava v České republice. Také velmi investují do vědy, výzkumu a inovací, zajímají se o vinohradnictví, chtějí spolupracovat s univerzitami. Už se jednalo o konkrétních podmínkách zřízení lektorátu českého jazyka,“ uvedl hejtman Michal Hašek po podpisu smlouvy o spolupráci.

Tu podepsal i s guvernérem nejmenší provincie – desetimilionového Hainanu. „Hainan je turistická velmoc, nazývaná někdy čínská Havaj. Ročně ostrov navštíví 50 milionů turistů. Cestovní ruch, ale také rychle rostoucí hitech průmysl, podpora inovací, možnost obchodu s vínem. I v této provincii se pro jižní Moravu otevírají dveře dokořán,“ sdělil Hašek, kterého do čínské lidové republiky doprovázeli také zástupci brněnských univerzit, vědeckých center, Vinařského fondu, Letiště Brno či krajské Hospodářské komory.

Na tamní univerzitě, kterou navštěvuje na 40 tisíc studentů, pak zástupci Masarykovy univerzity, Mendelovy univerzity a Vysokého učení technického podepsali Memorandum o spolupráci s Hainanskou univerzitou.

V Haikou pak delegace jednala i s představiteli Hainan Airlines Group. „Tématem byla podpora turistiky a cestovního ruchu, přímé letecké spojení a spolupráce s letištěm Brno-Tuřany, zejména v oblasti leteckého carga,“ doplnil hejtman Hašek.

Zdroj a foto: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci