Umístění: Jižní Morava Politika Kraj podpoří řadu aktivit důležitých pro venkov 48 miliony

Kraj podpoří řadu aktivit důležitých pro venkov 48 miliony

jizni morava venkov pole viniceBrno, 8. dubna 2021 – Rozvoj venkova, podpora vinařství, vinohradnictví, ovocnářství a zelinářství nebo dotace na provoz venkovských prodejen – dotace z právě takovýchto oblastí, důležitých pro život na jihomoravském venkově, schválili krajští radní na svém jednání ve středu 7. března. „Podpořili jsme 236 žádostí s celkovým objemem dotací ve výši 47,998 milionu korun,“ uvedl náměstek hejtmana Jan Zámečník.

O dotace z programu Podpora rozvoje venkova Jihomoravského kraje pro rok 2021 do začátku března zažádalo na 300 obcí a místních akčních skupin. Jak dodal náměstek Zámečník, částka v letošním rozpočtu je tak vlastně vyčerpána. Na tento účel v něm totiž bylo vyčleněno 48 milionů. Konečné slovo v udělení těchto dotací bude mít dubnové zasedání zastupitelů.

„Našim cílem je zachovat základní funkce v oblasti veřejné správy na venkově s ohledem na kvalitu života. Program je zaměřen na podporu údržby a budování občanské vybavenosti zejména v oblasti školní a předškolní výchovy, sportu, kultury a volnočasových aktivit, služeb, zdravotní a sociální péče, dále na opravu a rekonstrukce místních komunikací, chodníků a osvětlení. Podpora aktivit místních akčních skupin je letos zaměřena především na propagaci regionální produkce formou místních značek,“ vysvětluje podrobnosti náměstek Zámečník.

Dodal, že z obvyklých sedmi dotačních titulů jsou tak letos vyhlášeny jenom tři. „Je tomu tak kvůli negativním dopadům pandemie koronaviru na krajský rozpočet,“ uvedl.

Krajští radní dnes také odsouhlasili dotace pro 29 žadatelů v rámci programu Podpora vinařství, vinohradnictví, ovocnářství a zelinářství v Jihomoravském kraji pro rok 2021. Zde rozhodli o navýšení dotačního programu z 1,5 na 1,8 milionu korun a doporučili tento záměr schválit zastupitelům. Stejně tak budou mít krajští zastupitelé konečné slovo v rozhodování o navýšení dotačního programu na podporu venkovských prodejen. Dnešní rada se shodla na navýšení celkové částky určené na dotační program ze 3 milionů na téměř 4 miliony korun.

„Rozhodli jsme v rámci tohoto programu poskytnout dotaci 95 žadatelům z řad obcí v celkovém objemu finančních prostředků 3,988 milionu korun. Uspokojeni tedy budou všichni žadatelé,“ uzavřel náměstek hejtmana.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci