Umístění: Jižní Morava Politika Kraj zahájil sběr žádostí v rámci třetí řady kotlíkových dotací

Kraj zahájil sběr žádostí v rámci třetí řady kotlíkových dotací

ohen kotlikove dotaceBrno, 28. října 2019 – Ve čtvrtek 24. října zahájil Jihomoravský kraj příjem žádostí o finanční podporu na výměnu kotlů v rámci dotačního programu Snížení emisí z lokálního vytápění domácností v Jihomoravském kraji III (takzvané kotlíkové dotace). „Sběr žádostí probíhal plynule, bez technických problémů a v průběhu první hodiny bylo zaevidováno přes tisíc žádostí. Sběr žádostí byl nastaven do 30. září 2020, vyčerpání finanční alokace se ale dá předpokládat dříve,“ uvedl ke sběru žádostí náměstek hejtmana Petr Hýbler.

„V minulých výzvách nebyl zájem o uvedenou finanční podporu tak vysoký jako v této třetí výzvě. Nyní lze předpokládat vyčerpání alokace během prvních dnů, a to především z toho důvodu, že jde o poslední možnost k výměně kotlů z dotace,“ dodal náměstek Hýbler. Jak následně upřesnil, celková finanční alokace projektu činí 134.292.211,54 Kč.

Cílem projektu je snížení emisí z lokálního vytápění domácností v Jihomoravském kraji prostřednictvím výměny stávajících kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním za nové ekologické zdroje. Do roku 2023 kraj předpokládá výměnu 1 350 stávajících neekologických kotlů v regionu. Výměnu lze provést v rodinném domě (objektu k bydlení). Vyměnit lze pouze kotel, který nesplňuje emisní třídu 3, 4 nebo 5 dle ČSN EN 303-5.

Pořídit je možné samočinný i ruční kotel výhradně na biomasu (kusové dřevo, pelety, štěpka apod.), plynový kondenzační kotel a tepelné čerpadlo. Již si nelze pořídit si automatický kombinovaný kotel na uhlí a biomasu. Podporované zdroje jsou vedeny v Seznamu registrovaných výrobků a technologií.

Výše podpory na jeden dílčí projekt fyzické osoby se bude pohybovat mezi 75 – 80 % dle typu pořizovaného zdroje a místa realizace. Maximální výše dotace činí 120.000,00 Kč, v případě bonifikovaného místa realizace až 127.500,00 Kč (příspěvek v rámci bonifikovaných obcí činí 7.500,00 Kč). Zbylých 20 - 25 % bude spolufinancováno z finančních prostředků žadatele, resp. konečného uživatele. Dotaci lze kombinovat s programem Nová zelená úsporám, kdy je možné získat finanční bonus.

Plánovanému projektu předcházela realizace projektů „Snížení emisí z lokálního vytápění domácností v Jihomoravském kraji II“ a „Snížení emisí z lokálního vytápění domácností v Jihomoravském kraji“. V rámci zmíněných projektů se podařilo vyměnit cca 2 500 neekologických kotlů.


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci