Umístění: Jižní Morava Politika Kraj zřídil transparentní účet na pomoc obcím postiženým tornádem

Kraj zřídil transparentní účet na pomoc obcím postiženým tornádem

tornado boureBrno, 25. června 2021 - Na pomoc obcím postiženým včerejší přírodní katastrofou zřídil Jihomoravský kraj transparentní účet. Jak v Brně informoval hejtman Jan Grolich, jeho vznik schválilo mimořádné jednání krajské rady. Číslo účtu, na který budou moci zájemci z řad občanů, měst a obcí, či soukromých firem přispět na pomoc oblastem jižní Moravy poničených tornádem, kraj zveřejní ihned, co jej schválí Ministerstvo vnitra.

Rada na své mimořádné schůzi zmapovala škody na krajském majetku. Asi největší škody utrpělo S-centrum v Hodoníně. Domov pro seniory je v současnosti neobyvatelný a jeho klienty musel kraj odvézt do jiných zařízení. Velké škody utrpěla taky břeclavská nemocnice, kde bouře poničila téměř celou střechu objektu.

Celou lokalitu již v současnosti procházejí statikové. Ti určují, které objekty jsou nestabilní a určené k demolici. V oblasti působí také specialisté, kteří obětem ničivé katastrofy poskytují psychologickou pomoc.

Nyní je potřeba zajistit do zničených obcí dodávky stavebního materiálu. „Potřebujeme dodat plachty na ty střechy, které stačí pouze zakrýt. Potřebujeme také zajistit stavební materiál, stavební firmy a řemeslníky, aby to, co jde opravit, mohli opravovat, a aby bylo čím to opravovat,“ řekl hejtman Jan Grolich, který také ocenil aktivní a vstřícný postoj vlády k řešení celé krizové situaci. „Vítám, že její představitelé byli hned na místě, a že se snaží činit kroky, aby pomoc byla co nejrychlejší,“ vyzdvihl Jan Grolich.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci