Umístění: Jižní Morava Politika Krajští zastupitelé zamítli nákup akcií Technologického parku Brno za půl miliardy

Krajští zastupitelé zamítli nákup akcií Technologického parku Brno za půl miliardy

zamitnuty nakup technologickeho parku brnoBrno, 26. září 2019 - Možný nákup poloviny akcií Technologického parku Brno v hodnotě 21,5 milionů eur (cca 550 milionů Kč) byl nejočekávanějším bodem zasedání zastupitelstva Jihomoravského kraje 19. září. Po více než dvouhodinové diskusi členové krajského zastupitelstva nákup akcií zamítli. Pro nákup akcií hlasovalo 25 členů zastupitelstva, 9 hlasovalo proti a 28 se zdrželo hlasování.

 

„Já osobně považuji za nešťastné, že zastupitelstvo kraje nenašlo dostatek odvahy k tak zásadnímu a vizionářskému kroku. Dobrou zprávou pro mě je, že hlavním argumentem pro toto negativní rozhodnutí, byl avizovaný zájem města Brna koupit tento akciový podíl. Z mého pohledu by tento výsledek, byl druhým nejlepším řešením. Budu tedy držet palce městu Brnu, aby se tento příslib naplnil,“ uvedl náměstek hejtmana Jan Vitula.

Nákup akcií měl být financován z úvěru. Ve lhůtě pro podání nabídek na nákup akcií byly doručeny 4 nabídky. Jako nejvýhodnější byla vyhodnocena nabídka uchazeče Komerční banka, a.s., která podala nabídku se sazbou 1,75 % p. a. Ve smlouvě o úvěru na nákup akcií Technologického parku Brno byl stanoven úvěrový rámec max. 600 milionů korun. Dle podmínek úvěru měl začít Jihomoravský kraj splácet úvěr v roce 2022, poslední splátka měla být uhrazena v roce 2035.

Technologický park je firma, která v Brně pronajímá kanceláře o rozloze 60 000 metrů čtverečních inovativním firmám a výzkumným institucím a existuje přes 20 let. Polovinu akcií od začátku vlastní Brno a Vysoké učení technické, druhá polovina patří britské firmě P&O, která je chce delší dobu prodat. K dispozici má firma ještě 60 000 metrů čtverečních pro stavbu kanceláří a dalších 60 000 metrů má sloužit podle územního plánu pro bydlení.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci