Umístění: Jižní Morava Politika Liechtensteini navštívili Moravský Krumlov, v zámku vznikne vzdělávací centrum

Liechtensteini navštívili Moravský Krumlov, v zámku vznikne vzdělávací centrum

vzdelavaci centrum moravsky krumlovMoravský Krumlov, 21. června 2018 - V letošním roce uplyne 110 let od úmrtí knížete Rudolfa, posledního majitele panství z rodu Liechtensteinů, který se výrazně zapsal do dějin Moravského Krumlova i celé jižní Moravy. Vedení Jihomoravského kraje, města Brna i města Moravský Krumlov využilo této příležitosti a návštěvy zástupců rodu Liechtensteinů ve středu 20. června k navázání na tradici tohoto rodu na Moravě a k představení projektu rekonstrukce jižního křídla zdejšího zámku a dále projekt vybudování kulturně vzdělávacího centra. Maria-Pia Kothbauer-Liechtenstein navštívila Moravský Krumlov poprvé.

„Toto centrum by mělo interaktivním způsobem přiblížit dějiny Liechtensteinů v Moravském Krumlově a na Moravě a mělo by vznikat ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů. Rod Liechtensteinů je s Moravským Krumlovem spjat od roku 1624. A v současnosti je pro Českou republiku Lichtenštejnsko inspirací v efektivní státní správě, dlouhodobé stabilitě a důrazem na kvalitu vzdělávání,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Podle starosty Tomáše Třetiny je nutné mluvit o dějinách 20. století pravdivě a nezkresleně. Nesmíme zapomínat, že jsme nebyli jen národem Čechů a Slováků, ale že po staletí jsme žili ve společenství Němců, Židů, Poláků a dalších národností. „ Za působení rodu Liechtensteinů dosáhlo město největšího rozkvětu. Rádi bychom v tomto rozvoji pokračovali, a to mimo jiné i tím, že budoucím generacím budeme připomínat historické události naší země. Liechtensteinové jsou připomínkou historie, kterou je nutné hodně napravovat,“ říká starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

liechtensteinove moravsky krumlov

„Jsem poprvé v Moravském Krumlově a musím říct, že mě toto město opravdu okouzlilo. Chtěla bych poděkovat panu hejtmanovi za jeho úsilí a snahu dále prohlubovat vztahy mezi našimi dvěma zeměmi a panu starostovi Moravského Krumlova za velmi ambiciózní projekty opravy zámku. Doufám, že k nim také budeme moci aktivně přispět,“ řekla Maria-Pia Kothbauer-Liechtenstein, princezna z Lichtenštejnska a velvyslankyně Lichtenštejnského knížectví v ČR.

Zástupcům rodu Liechtensteinů byl představen jak projekt opravy jižního křídla, tak idea opravy zámeckých koníren, kde by mohl vzniknout prostor pro plánované kulturně vzdělávací centrum. „Již v roce 2017 jsme navázali spolupráci s Lichtenštejnskem v oblasti kultury, a to na platformě základních uměleckých škol v rámci projektu „Děti dětem“. Vybudování nového centra na zámku by mohlo dát další impulz k budování konkrétnějších vztahů s rodem, který má v našem městě své kořeny,“ řekl starosta Třetina.

„Záměrem rekonstrukce zámku je, aby se Moravský Krumlov stal jedním z atraktivních turistických cílů jižní Moravy, zejména pak pro návštěvníky z Rakouska. A právě na těchto projektech město Moravský Krumlov a Jihomoravský kraj nabízí možnost spolupráce rodině Liechtensteinů. Navázalo by se tak na tradici dobrých vztahů a Moravský Krumlov by se mohl stát jedním z jejich významných rodinných center,“ uzavřel hejtman Šimek.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci