Umístění: Jižní Morava Politika Ministerský návrh: Jižní Morava si v rozpočtu od roku 2027 polepší o 2,8 miliardy ročně

Ministerský návrh: Jižní Morava si v rozpočtu od roku 2027 polepší o 2,8 miliardy ročně

Brno, 19. dubna 2024 - Jihomoravský kraj dostal od ministerstva financí k připomínkování pozměněný návrh, který upravuje financování krajů. Výpočet pro jižní Moravu zůstává stejný – koncové číslo je ale díky aktuálním ekonomickým predikcím vyšší – polepšit by si kraj měl oproti roku 2024 o 2,8 miliardy korun.

prachy love penize

 

Novou podobu financování krajů schválila Asociace krajů České republiky na svém zasedání 14. března 2024. Ministerstvo financí pak připravilo úpravu původního návrhu hejtmanů společně s aktuálními předpoklady vývoje ekonomiky do roku 2027. Při započítání predikcí do rozpočtu kraje přiteče podstatně více peněz.

"Původně jsem říkal, že od roku 2027 bude v rozpočtu ročně díky férovému financování o 1,6 miliardy víc. Teď jsme do nového vzorce mohli započítat i aktuální predikci ekonomiky a díváme se na úplně nové číslo – 2,8 miliardy korun. Měl jsem velkou radost už předtím, ale tohle je paráda,“ vysvětluje jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Stále platí, že se finance budou krajům kvůli dopadu na státní rozpočet zvyšovat postupně. V roce 2025 by tak jižní Morava měla mít oproti letošku v kase o 1,5 miliardy korun víc, v roce 2026 (oproti roku 2024) o 2,2 miliardy korun víc a od roku 2027 (oproti roku 2024) bude rozpočet vyšší o 2,8 miliardy korun.

Návrh ministerstva schválila včera Rada Jihomoravského kraje bez připomínek, příští týden o něm bude hlasovat zastupitelstvo.

Peníze navíc chce kraj poslat hlavně do silnic, které kvůli nedostatku prostředků dlouhodobě trpěly. Už letos na ně kraj vyčlenil rekordní 2,5 miliardy korun – v plánu jsou opravy více než 140 kilometrů silnic II. a III. tříd. Další víc než 2 miliardy korun kraj získá i na příjezdové spojky směrem k Dukovanům kvůli dostavbě jaderné elektrárny. Výhledově chce kraj podpořit vyššími finančními dotacemi i oblast zdravotnictví.

Zdroj: JMK, foto: Ingimage


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci