K pomníku tří odbojů v Rooseveltově ulici položili při dvacetiminutové slavnosti kytice a věnce zástupci politických stran, váleční veteráni, političtí vězni, náčelníci sokola, šéfové brněnských univerzit i lidé, kteří se do studentských demonstrací v roce 1989 sami aktivně zapojili. Výročí si připomnělo 150 lidí, mladá generace mezi nimi však zastoupena nebyla.
"Vysokoškoláci a hned po nich i středoškoláci ukázali ostatním cestu, jak demontovat komunismus. My, co to pamatujeme, máme povinnost říkat to našim dětem," řekla Jana Fialová, která před 21 lety chodila denně na demonstrace.
Brněnský primátor Roman Onderka řekl, že výročí 17. listopadu považuje za jeden z nejvýznamnějších dní československé a později i české státnosti. "Vrátila se k nám svoboda, studentské manifestace stály na začátku obnovy demokracie," řekl primátor.
Ve chvíli, kdy se před 21 lety Veřejná bezpečnost pustila v Praze na Národní třídě do bití účastníků protestního studentského pochodu, byl tehdy čtyřiadvacetiletý Onderka v práci na hlavním nádraží v Brně. "Měli jsme jako ajznboňáci výhodu spojení drážním telefonem, od kamarádů z Prahy jsme měli informace z první ruky. Odbíhali jsme pořád od rozdělané práce a poslouchali, co je nového," řekl Onderka, který pracoval na nádraží jako vozmistr.
Brno bylo podle vzpomínek současného primátora "asi tak dva dny za Prahou", na první demonstraci vyrazil na dnešní náměstí Svobody Onderka 19. listopadu. "Studentské protesty, ze kterých se vyvinula sametová revoluce, mne osobně odradila od plánů na emigraci. Tu jsem spolu s několika přáteli chystal," přiznal Onderka. "Všichni, kdo jsme přelomovou dobu našich životů prožili, o ní musíme informovat naše děti. Nemůžeme připustit, aby se v jakékoliv podobě vrátil komunistický režim, který naše životy i celou společnost devastoval," řekl Onderka.