Aktualizováno: Sunday, 17. September 08:42

Umístění: Jižní Morava Politika Prezident Miloš Zeman zahájil návštěvu Jihomoravského kraje

Prezident Miloš Zeman zahájil návštěvu Jihomoravského kraje

milos zeman navsteva JMK 2016 ledenBrno, 26. ledna 2016 - Prezident České republiky Miloš Zeman spolu s manželkou Ivanou zahájil v pondělí 25. ledna třídenní návštěvu Jihomoravského kraje. Prezidentský pár přivítal hejtman Michal Hašek s manželkou Veronikou. V samotném úvodu své cesty prezident zavítal do brněnského sídla Jihomoravského kraje, kde se setkal se členy krajského zastupitelstva a starosty obcí s rozšířenou působností.

Hejtman Hašek při svém uvítání zdůraznil, že Jihomoravský kraj pokračuje v konzervativním hospodaření: „V letech 2014 i 2015 kraj hospodařil s přebytkem v řádu stamilionů korun a dosáhl nejvyšší možný rating, jaký mají regiony," řekl hejtman Michal Hašek, který zmínil také aktuální problémy jižní Moravy – boj s následky sucha, novelu vinařského zákona a migraci. „Jsem hrdý, že jsem občanem České republiky, respektující právo  domácí i Evropské unie. V minulých měsících byla schengenská hranice na nádraží v Břeclavi a na jihomoravských hraničních přechodech. Rád bych proto poděkoval cizinecké policii. Česká republika má pomoci potřebným, na prvním místě je bezpečnost kraje a jeho obyvatel,“ řekl hejtman.

Prezident republiky se ve svém vystoupení mj. věnoval chybějícímu dálničnímu spojení Brna s Vídní, ochraně kulturních památek a podpoře hospiců. V následné diskusi prezident odpovídal na dotazy týkající se dopravní infrastruktury. „Problém je v projektové přípravě. Převzít rakouský vzor a důležitou stavbu zakotvit do zákona, je sympatická myšlenka. I dále slibuji podporu výstavbě dálnice z Brna do Vídně  a věřím, že se po ní ještě před svými devadesátinami svezu,“ uvedl Miloš Zeman.

Prezident reagoval také na dotaz týkající se výhledů migrační krize: „Jediným řešením uprchlické krize je deportace ekonomických migrantů a těch, kdo šíří nenávist. Jsem přesvědčen, že v následujícím roce se migrační vlna přeleje přes naše území. Restrikce Německa či Rakouska budou spouštěčem. Zastávám názor, že daleko lépe než pouštět ilegální migranty do vnitrozemí, je důsledná ochrana našich hranic společnými hlídkami armády a police,“ zdůraznil prezident republiky.

V další části programu prezident republiky besedoval s řediteli jihomoravských škol, nemocnic, příspěvkových organizací a se zástupci odborů. Odpoledne prezident republiky navštíví Blanensko a Tišnovsko.

V průběhu úterka prezident Miloš Zeman navštíví v Brně-Líšni areál společnosti Zetor Tractors, tradičního výrobce zemědělské techniky. Po pracovním obědě s  významnými podnikateli Jihomoravského kraje následuje návštěva rodinné firmy LIKO-S ve Slavkově u Brna a setkání s představiteli města a občany. V Újezdu u Brna navštíví prezident republiky Domov pro seniory s hospicovou péčí a setká se  jak s představiteli samosprávy, tak s obyvateli města.

Třetí den návštěvy hlavy státu na jižní Moravě ve středu 27. ledna patří Valticím a Mikulovu.

Zdroj: JMK


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci
Inzerce