"Vláda musí chránit zájmy státu před hospodářskými škodami, a pokud nějaká škoda vznikne, vláda bude chtít do koruny vyčíslené škody navrátit," zdůraznil premiér. Zároveň ale na mimořádné tiskové konferenci, které zúčastnil prakticky celý kabinet, uvedl, že vláda je s odbory i nadále ochotna jednat.
"Je mi líto, že odbory s vládou nejednaly," uvedl Nečas. Narážel tak na skutečnost, že odboroví předáci v sobotu místo jednání po deseti minutách budovu Strakovy akademie opustili poté, co jim tam justiční stráž předala předběžné opatření k zákazu stávky od Městského soudu v Praze.
Městský soud v Praze nařídil předběžné opatření, kterým se Českomoravské konfederaci odborových svazů a Odborovému sdružení železničářů zakazuje organizovat stávku a vyzývat k účasti na stávce vyhlášené na pondělí 13. června. Současně soud uložil Ministerstvu financí ČR, aby ve lhůtě jednoho měsíce od doručení předběžného opatření podal žalobu ve věci samé.
Soud označil pondělní stávku a blokády za protiprávní. Blokády podle soudu přesahují ústavou stanovené právo na stávku a stávka je podle něj v rozporu s dobrými mravy demokratické společnosti.
Městský soud tak vyhověl žádosti ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který přezkum stávky a blokády po dohodě s premiérem Nečasem inicioval.
Ministr Kalousek se zásadně ohradil, že by vláda s doručením rozhodnutí měla cokoliv společného. Reagoval tak na slova představitelů odborářů, kteří tímto způsobem informovali novináře.
"Rozhodnutí městského soudu jsem obdržel v pátek kolem deváté hodiny večerní prostřednictvím datové schránky," řekl Kalousek a dodal, že stejně tak jak to rozhodnutí bylo doručeno jemu samotnému, stejně tak ho do své datové schránky obdržely odbory.
Ostatní členové vlády o krocích ministra Kalouska neměli ani ponětí a dozvěděli se to až v sobotu na mimořádném jednání. "Tuto informaci jsme dál nešířili, neboť jsme nepokládali za vhodné v tom časovém presu, který tady byl, vystavovat příslušný soud mediálnímu tlaku," vysvětlil Kalousek.
Vláda se po hodinovém jednání jednomyslně usnesla na tom, že ministerstvo vnitra v případě pondělní stávky podnikne veškerá opatření.
Nečasův kabinet rovněž vyjádřil přesvědčení, že představitelé odborů budou rozhodnutí nezávislého soudu respektovat. "Bylo by to skandální rozhodnutí odborářských bossů, kdyby se i přes rozhodnutí soudu stávka konala," řekl.
Ministr dopravy podle usnesení musí přijmout veškerá opatření k zajištění železniční a silniční dopravy a rezort vnitra musí udělat vše proto, aby byl zajištěn veřejný pořádek.
Ministerstvo spravedlnosti a práce a sociálních věcí mají podle premiéra začít pracovat na nové legislativní úpravě práva na stávku. "V současnosti je naše právní úprava oproti jiným evropským státům vágní," dodal Nečas.
Vláda podle premiéra na odboráře čekala víc než hodinu. "Ti, totiž potom, co v předsálí jednací místnosti obdrželi od zástupkyně pražského Městského soudu Martiny Lhotákové, ani nevešli do zasedací místnosti vlády a rovnou Strakovu akademii rozhořčeně opustili," řekl Mediafaxu zástupce tiskového odboru Jakub Stadler.
Tiskové konference se zúčastnili všichni ministři koaliční vlády. "To dokazuje vážnost dnešního jednání," zdůraznil Nečas.
Stávku odboráři vyhlásili v pátek 10. června v 11 hodin na první následující pracovní den - na pondělí 13. června, podle soudu tedy bez reálné možnosti zajistit v průběhu pracovního volna minimalizaci škod.
Podle soudu za přiměřenou dobu pro vyhlášení stávky je nutné považovat lhůtu tří pracovních dnů tak, jak požaduje zákon o kolektivním vyjednávání. "S ohledem na způsob vyhlášení je avizovaná stávka zneužitím práva na stávku v rozporu s dobrými mravy a nelze ji proto považovat za zákonnou," uvedla mluvčí soudu Martina Lhotáková.