Umístění: Jižní Morava Politika Třetí vlna kotlíkových dotací se blíží, příjem žádostí začne 24. října

Třetí vlna kotlíkových dotací se blíží, příjem žádostí začne 24. října

Brno, 28. září 2019 – Ve čtvrtek 24. října začíná sběr elektronických žádostí v rámci třetí vlny dotačního programu na výměnu kotlů v Jihomoravském kraji. „Cílem nového projektu je, stejně jako tomu bylo u předchozích programů, snížení emisí z lokálního vytápění domácností v Jihomoravském kraji, prostřednictvím výměny stávajících kotlů na pevná paliva za nové ekologické zdroje. Do konce roku 2023 kraj předpokládá výměnu 1 350 stávajících kotlů, vyčerpána by mohla být částka ve výši 134 milionů korun,“ uvedl jihomoravský hejtman Bohumil Šimek.

ohen plameny kotlikove dotace

 

„Kraj počítá s intenzivní propagační kampaní za účelem zvýšení povědomí veřejnosti o dotačním programu, a především o nezbytnosti výměny nevyhovujících kotlů na pevná paliva. V tomto projektu již nebude podporována koupě automatických kombinovaných kotlů na uhlí a biomasu. Ostatní pravidla se nijak zásadně lišit nebudou,“ dodal Šimek.

„Třetí kolo je poslední šancí, jak získat dotace na výměnu starých zdrojů tepla na tuhá paliva. Je hlavně potřeba připomenout, že od 1. 9. 2022 bude zakázáno topit kotly na tuhá paliva, tedy zdroji tepla, která spadají pod emisní třídu 1 a 2. Jsme rádi, že Jihomoravský kraj přistupuje celkově k programu kotlíkových dotací velice zodpovědně. Oceňujeme vysokou aktivitu, s jakou jsou informovány o programu jednotlivé obce v regionu. Specifikem Jihomoravského kraje je řada mrtvých plynových přípojek - bylo by skvělé, kdyby se podařilo navázat na zájem ze strany lidí z předchozí vlny kotlíkových dotací, kdy se podařilo oživit značnou část těchto přípojek,“ konstatoval náměstek ministra pro životní prostředí Jan Kříž.

Projekt navazuje na ukončené programy s názvem „Snížení emisí z lokálního vytápění domácností v Jihomoravském kraji“ a „Snížení emisí z lokálního vytápění domácností v Jihomoravském kraji II“. V prvním programu bylo provedeno celkem 1 228 výměn kotlů za téměř 139 milionů korun, ve druhém bylo dosud schváleno 1 291 žádostí za 130,9 milionu korun.

Výše podpory na jeden dílčí projekt fyzické osoby se bude pohybovat mezi 75–80 % dle typu pořizovaného zdroje, maximální výše dotace může být ve výši 127 500 korun. Celkový objem finančních prostředků na projekt kraje je cca 134 milionu korun. Veškeré informace k dotačnímu programu lze získat na webových stránkách Jihomoravského kraje


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci