Umístění: Jižní Morava Politika V Pohořelicích otevřeli moderní dopravní hřiště

V Pohořelicích otevřeli moderní dopravní hřiště

013 Dopravni hriste Pohorelice D SedlackovaPohořelice, 7. září 2017 - Kruhová křižovatka, přechody pro chodce, jízdní pruhy, jednosměrky a téměř všechny druhy dopravních značek. Modelové situace silničního provozu na pouhých osmnácti stech metrech čtverečních. To je nové dopravní hřiště, které ve středu 6. září otevřeli v Pohořelicích. K dopravní výchově ho budou využívat žáci tamní základní a mateřské školy, středisko volného času i dalších jedenáct škol ze spádové oblasti Pohořelic. Přístupné bude i veřejnosti.

„Potřebu výukového dopravního hřiště jsme řešili už několik let. Pod Pohořelice patří 13 obcí a celkem 7 základních škol a 4 mateřské školy. Na dopravní výuku však žáci jezdili do okolí. Teď to budou mít snažší,“ je spokojený místostarosta města Miroslav Novák.

Učitelé už nebudou muset vyučovat dopravní výchovu v provizorních podmínkách nebo dojíždět s žáky do okolních obcí. Nové dopravní hřiště teď mají za zdmi hlavní budovy základní školy. „Doposud jsme praktickou výuku provozovali na parkovišti před školou, někdy jsme museli nechat uzavřít i silnici v sousedství školy. Sami jsme na vozovku malovali vodorovné značení a řešili značky,“ vzpomněl ředitel pohořelické základní a mateřské školy Stanislav Polák.

Dopravní hřiště má za cíl připravit děti na bezpečný pohyb v běžném provozu. Podle projektanta Jana Bajera totiž „věrně kopíruje reálný provoz a modelové situace v něm,“ říká. Vedoucí obvodního oddělení Policie ČR v Pohořelicích Miloš Rouzek však upozorňuje, že hřiště není samospasitelné. „Můžeme děti navést, seznámit je se základními pravidly provozu, na hřišti si je mohou vyzkoušet. Ale hlavní díl výuky bude vždy na rodičích, kteří by měli uplatňovat důslednost a jít příkladem. Skutečný provoz se totiž odehrává v jiném měřítku,“ upozorňuje Rouzek.

dopravni hriste pohorelice slavnostni otevreni

Pohořeličtí také plánují zkrášlení betonových zdí kolem hřiště. „Ve spolupráci se školou chceme pomalovat šedé zdi barevnými obrázky s dopravní tématikou,“ prozradila ředitelka Střediska volného času v Pohořelicích Monika Janičatová.

Výukové dopravní hřiště se nachází za tamní sportovní halou na Dlouhé ulici a stálo zhruba 3 miliony korun. Z toho 1 milion 200 tisíc korun poskytl Jihomoravský kraj. Město chce na hřiště doplnit ještě světelné semafory a železniční přechod se signalizací. Legislativní procesy spojené například s výkupem pozemků a způsobem financování trvaly téměř tři roky. Nakonec bylo dopravní hřiště postavené za 10 měsíců.


Inzerce