Právo volit do zastupitelstva Jihomoravského kraje má každý občan ČR, který alespoň ve druhý den voleb dosáhl věku 18 let a je přihlášen k trvalému pobytu v obci, která náleží do územního obvodu tohoto kraje. Volit nemohou občané, kteří jsou ve výkonu trestu odnětí svobody, jsou zbaveni způsobilosti k právním důvodům nebo u nich byla omezena osobní svoboda z důvodu ochrany zdraví lidu.
Kandidující subjekty
V zákonem stanoveném termínu podalo své kandidátní listiny 18 subjektů, všechny byly zaregistrovány. Kompletní seznam včetně složení koalic a kandidátních listin je zveřejněn na webových stránkách Jihomoravského kraje v části Krajské a senátní volby 2008.Způsob hlasování
Každý volič hlasuje osobně a zastoupení není přípustné. Volič po příchodu do volební místnosti prokáže svou totožnost a státní občanství České republiky platným občanským průkazem nebo cestovním pasem České republiky. Po učinění záznamu do výpisu ze stálého seznamu obdrží volič od okrskové volební komise úřední obálku. Na žádost voliče mu komise vydá za chybějící nebo jinak označené hlasovací lístky nové. Voliče, který není zapsán ve výpisu ze stálého seznamu a který prokáže své právo hlasovat ve volebním okrsku, komise dopíše do výpisu ze stálého seznamu dodatečně a umožní mu hlasování. Pokud volič neprokáže svou totožnost a státní občanství České republiky, nebude mu hlasování umožněno.V prostoru určeném pro úpravu hlasovacích lístků nesmí být nikdo přítomen zároveň s voličem, a to ani člen okrskové volební komise. S voličem, který nemůže sám upravit hlasovací lístek pro tělesnou vadu, anebo nemůže číst nebo psát, může být v prostoru určeném pro úpravu hlasovacích lístků přítomen jiný volič, nikoliv však člen okrskové volební komise, a hlasovací lístek za něho upravit a vložit do úřední obálky.
Po obdržení úřední obálky, popřípadě hlasovacích lístků vstoupí volič do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků. V tomto prostoru vloží do úřední obálky jeden hlasovací lístek. Na hlasovacím lístku, který vkládá do úřední obálky, může zakroužkováním pořadového čísla nejvýše u čtyř kandidátů uvedených na témže hlasovacím lístku vyznačit, kterému z kandidátů dává přednost. Jiné písemné úpravy hlasovacího lístku nemají na posuzování hlasovacího lístku vliv. Volič hlasuje tak, že po opuštění prostoru určeného pro úpravu hlasovacích lístků vloží úřední obálku s hlasovacím lístkem před okrskovou volební komisí do volební schránky. Voliči, který se neodebral do prostoru určeného pro úpravu hlasovacích lístků, okrsková volební komise hlasování neumožní. Za voliče, který není schopen vložit úřední obálku s hlasovacím lístkem do volební schránky, může tak učinit jiný volič, nikoliv však člen okrskové volební komise.
Volič může požádat ze závažných, zejména zdravotních důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost. Pouze však v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena. V takovém případě okrsková volební komise vyšle k voliči dva své členy s přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky.
U voleb do zastupitelstev krajů nelze volit na tzv. voličský průkaz. Volič může volit pouze ve volebním okrsku, ve kterém je veden v seznamu voličů.
Volební obvody
V Jihomoravském kraji budou volby do Senátu probíhat ve volebních obvodech: č. 54 – Znojmo, č. 57 – Vyškov, č. 60 – Brno-město (městské části Brno-Žabovřesky, Jundrov, Komín, Královo Pole, Řečkovice, Medlánky, Ivanovice, Jehnice, Ořešín, Útěchov, Brno-sever). Volby do Senátu Parlamentu ČR organizačně technicky zabezpečují pověřené obecní úřady v sídle volebního obvodu, které jsou zároveň i příslušnými k projednání a registraci přihlášek k registraci pro volby do Senátu. Ing. Jiří Crha
ředitel Krajského úřadu Jihomoravského kraje
ředitel Krajského úřadu Jihomoravského kraje