Umístění: Jižní Morava Politika Znojmo bude v roce 2012 hospodařit s vyrovnaným rozpočtem 860 mil. korun

Znojmo bude v roce 2012 hospodařit s vyrovnaným rozpočtem 860 mil. korun

Znojmo, 30. listopadu 2011 (MEDIAFAX) - Druhé největší město jižní Moravy Znojmo bude v příštím roce hospodařit s vyrovnaným rozpočtem ve výši 860 milionů korun. Ve středu to řekl starosta Znojma Vlastimil Gabrhel (ČSSD).

Ucetnictvi

 

"Rozpočet jsme sestavili s vědomím, že s největší pravděpodobností stojíme na prahu další vlny ekonomické recese. Proto jsme použili rozpočet jako nástroj, který má Znojmu pomoci vyrovnat se s dopady ekonomické krize," řekl starosta Vlastimil Gabrhel. Podle něj však nyní nikdo neví, jak se bude hospodářství v Česku vyvíjet. "Jediné, na čem se všichni shodují, je, že hrubý domácí produkt bude klesat,“ řekl Gabrhel.

Při sestavování bilance na rok 2012 se podle starosty radnice řídila rozpočtovou odpovědností. "Nezřízený finanční optimismus už jsme ve Znojmě nedávno zažili. Jeho následky budou splácet dvě generace Znojmáků dalších dvacet let," řekl Gabrhel.

V globále bude v roce 2012 hospodařit Znojmo s 860 miliony korunami. "V meziročním srovnání sice máme o sto třináct milionů korun méně, ale to proto, že od prvního ledna přechází většina sociálních transferů z města na Úřad práce. Proto je těžké letošní a loňský rozpočet porovnávat," upozornil starosta.

Na straně příjmů pracovala radnice podle Gabrhela s "principem rozpočtové opatrnosti".

"V položce příjmů jsme pracovali s nulovým meziročním hrubým domácím produktem. Tento odhad odpovídá i odhadu Svazu měst a obcí a dalších renomovaných finančních institutů," řekl finanční expert znojemského městského úřadu Michal Plaček.

Na očekávanou regresi ekonomiky reaguje podle Gabrhela vedení města návrhem rozpočtu s podstatně většími investicemi do infrastruktury Znojma. "Ve srovnání s rokem 2011 navrhujeme zvýšit investice na celkových 251 miliónů korun. V meziročním srovnání chceme zvýšit investice o třiatřicet procent," řekl Gabrhel. Navýšení investic by podle něj mělo pomoci místním firmám vyrovnat se s nastupující krizí.

Jednou z nejvíce zatěžujících položek pro městský rozpočet je podle starosty dluhová služba. Město v roce 2012 zaplatí na splátkách jistin, úroků a takzvaných forfaitingů 82 milionů korun. To je také podle starosty jedna z příčin, proč město razantně omezuje běžné výdaje a odkládá nutné investice do infrastruktury, jaké jsou například kanalizace v příměstských částech.

"K navýšení investic můžeme sáhnout jedině díky tomu, že jsme snížili ostatní nákladové položky," vysvětlil starosta. S výjimkou kapitoly školství, kam patří kromě jiných i hokej a fotbal, které zůstaly na svém, se podle něj musely ostatní položky rozpočtu uskrovnit, a to v průměru o 19 procent.

Největší škrty postihly Správu nemovitostí, která bude mít o 18 milionů korun méně. O deset milionů méně bude mít k příští rok ve Znojmě k dispozici kultura, stejné peníze bude muset oželet vodní hospodářství. Dalších deset milionů korun chce radnice ušetřit na provozu svého úřadu. "Objem mezd pro pracovníky městského úřadu klesne o sedm procent," řekl starosta.

Všechny uspořené peníze podle Gabrhela dá město na investice. "Zaměříme se především na akce, které můžeme spolufinancovat s českými ministerstvy nebo Evropskou unií. Našim cílem je dostat do Znojma z Prahy, Brna a Bruselu maximum finančních prostředků odjinud," řekl Gabrhel.

Podle starosty se radnici podaří příští rok získat pro druhé největší jihomoravské město dotace ve výši 142 miliónů korun. To by znamenalo polovinu všech znojemských investic. "V době krize to považuji za husarský kousek," vyzdvihl Gabrhel.

Nejvíce peněz bude Znojmo v roce 2012 investovat do pokračující výstavby nového pavilonu domova s pečovatelskou službou, do zateplení a rekonstrukce základních a mateřských škol a do pokračující revitalizace přímětického sídliště.

Městskou radou navržený rozpočet na rok 2012 projednají zastupitelé na svém prosincovém zasedání. Pokud ho schválí, vstoupí v platnost od 1. ledna. Pokud ne, začne Znojmo nový kalendářní rok v rozpočtovém provizoriu.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci