Umístění: Jižní Morava Školství Jihomoravská seniorská akademie sbírá přihlášky na studijní rok 2024/25

Jihomoravská seniorská akademie sbírá přihlášky na studijní rok 2024/25

Brno, 29. května 2024 – Kybernetika, bezpečnost, zdravotnictví, psychologie nebo finance – témata přednášek, praktických cvičení nebo jiných doprovodných aktivit, které lidé ve věku 50+ můžou od poloviny září absolvovat ve Vyškově a Znojmě v rámci Jihomoravské seniorské akademie. Dvousemestrální studium je zdarma, celkem počítá s víc než dvěma desítkami setkání.

seniorka skola

 

Přibližít kvalitní vzdělávání na aktuální a potřebná témata seniorům nebo lidem, kteří se k seniorskému věku blíží. Takový je cíl společného projektu Jihomoravského kraje a Mendelovy univerzity v Brně. Konkrétní obrysy dostal v loňském roce, letos v září otevírá první kurzy ve Vyškově a Znojmě. Každý rok by přitom měla přibýt další dvě města v rámci Jihomoravského kraje.

„Projekt přímo navazuje na velmi populární brněnskou Senior akademii realizovanou Městskou policií Brno. My chceme tento koncept přenést i dál do kraje a zprostředkovat starším lidem jednoduchý a dostupný způsob vzdělávání v oblastech, které jsou pro ně tematicky důležité. Nadto můžou v rámci kurzu získat nové sociální vazby, navázat přátelství, vyměnit si s vrstevníky zkušenosti – a už to samo o sobě chápu jako velký přínos,“ vysvětluje radní pro oblast sociální a rodinné politiky Jana Holomčík Leitnerová.

Ve Vyškově se bude vyučovat každé pondělí od 14:00 do 15:30 v prostorech Gymnázia a SOŠ zdravotnické a ekonomické. Přichystaná témata pokryjí třeba prevenci majetkové kriminality, dědické právo, specifika sociálního systému, telekomunikaci nebo otázky související s domácím násilím, stárnutím a psychikou a nebo sousedskými vztahy. Ve Znojmě bude náplň studia obsahově stejná jako ve Vyškově, přednášky a semináře budou probíhat v budově Gymnázia, Střední pedagogické školy, Obchodní akademie a Jazykové školy s právěm státní jazykové zkoušky Znojmo každé pondělí od 10:00 do 11:30.

Mezi lektory se objeví třeba záchranář ZZS JMK Jan Jasenský, který dlouhodobě spolupracuje s Univerzitou třetího věku MENDELu a vzdělává seniory v první pomoci speciálně zaměřené na seniorský věk (+ v pomoci u dětí pro babičky, dědečky, případně další pečující osoby). Přednášejícím kurzu bude i Luboslav Fiala, zakladatel Senior akademie a dlouholetý lektor v oblasti prevence majetkové kriminality. V obou městech začne výuka 16. září, kapacita jednoho kurzu v jednom městě je 30 studentů.

Přihlásit se do kurzu je možné na webových stránkách Institutu celoživotního vzdělávání MENDELU.

Zdroj: JMK, foto: Ingimage


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci