Umístění: Jižní Morava Školství Kraj zveřejnil, na jaké studijní obory se nejčastěji hlásí jihomoravští žáci

Kraj zveřejnil, na jaké studijní obory se nejčastěji hlásí jihomoravští žáci

skola zaci prijimaci zkouskyBrno, 12. dubna 2022 - Od 12. dubna na jihomoravských středních školách začínají přijímací zkoušky. Jihomoravský krajský úřad eviduje na základě podkladů dodaných středními školami téměř 30 tisíc podaných přihlášek. Toto číslo je o 2 300 přihlášek vyšší než v loňském školním roce. Co dalšího statistiky prozradily? V Jihomoravském kraji bylo podáno na střední školy 29 376 přihlášek, přitom žáci si mohou podávat přihlášky na dvě školy. Ze srovnání přihlášek z roku 2021 a roku letošního vyplývá, že na střední školy přišlo letos o 2 287 přihlášek více. Tento růst kopíruje demografická data.

 

Největší meziroční nárůst je vidět v úplném středním odborném vzdělání s maturitou, kam letos přišlo o 874 přihlášek více než v loňském roce. Z toho nejvíc v okrese Blansko a nejméně v okrese Vyškov.

Druhý nejvyšší nárůst zaznamenalo střední vzdělání s výučním listem – celkově za Jihomoravský kraj o 632 přihlášek více, nejvyšší nárůst (+286) je v okrese Brno-město. Naproti tomu v okrese Břeclav pozorujeme pokles zájmu (-15 přihlášek oproti loňskému roku).

Z gymnaziálních studií vede u uchazečů to nejdelší, osmileté (+319 přihlášek). Naopak čtyřleté studium v absolutních číslech stagnuje (+14) a vzhledem k vyšší populaci končících žáků to znamená pokles zájmu.

Lze říci, že mezi hlavní trendy se v letošním školním roce řadí rostoucí poptávka po odborném vzdělávání s maturitou nebo nárůst zájmu o studium na lyceích (na úkor gymnázií). Zaznamenali jsme také v loňském roce pokles zájmu o studium gastronomických oborů a obecněji o uplatnění absolventů ve službách (důvodem je pravděpodobně koronavirová pandemie). Letos se ale zájem o tyto obory opět zvyšuje - jen potravinářské obory evidují nárůst o 220 přihlášek.


A u jakých konkrétních oborů je v letošním roce největší poptávka (v porovnání s nabídkou míst)?

U maturitních oborů to jsou:

 1. Asistent zubního technika
 2. Grafický design
 3. Užitá malba
 4. Design interiéru
 5. Užitá fotografie a média
 6. Průmyslový design
 7. Pedagogické lyceum
 8. Scénická a výstavní tvorba
 9. Gymnázium - sportovní příprava
 10. Předškolní a mimoškolní pedagogika

Největší poptávka ve srovnání s nabídkou mezi obory s výučním listem letos je:

 1. Puškař
 2. Mechanik, opravář motorových vozidel
 3. Aranžér
 4. Autolakýrník
 5. Kadeřník
 6. Ošetřovatel
 7. Spojový mechanik
 8. Umělecký keramik
 9. Cukrář
 10. Autoelektrikář

Zdroj: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci