Umístění: Jižní Morava Školství Mendelova univerzita zrekonstruovala svou historickou budovu v Lednici

Mendelova univerzita zrekonstruovala svou historickou budovu v Lednici

budova c mendelu lednicdeLednice, 26. ledna 2020 – Mendelova univerzita v Brně dokončila koncem loňského roku za 70 milionů korun komplexní rekonstrukci jedné z nejstarších budov v areálu Zahradnické fakulty v Lednici. Pavilon C byl původně postaven v roce 1900 pro Vyšší ovocnicko-zahradnickou školu díky donaci knížecí rodiny Lichtenštejnů. Jednalo se o první střední školu s maturitou v celé tehdejší rakousko-uherské monarchii. „Jsem ráda, že se jednu z nejstarších budov lednického kampusu podařilo. Naši vědci i studenti tak získají reprezentativní zázemí na svou práci a studium," uvedla rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová.

Historický výukový objekt vyžadoval řadu stavebních úprav, aby vyhověl dnešním standardům. Stavebníci opravili část původní střechy, kterou doplnili střechou novou, byla přistavěna výtahová šachta s nástupním prostorem. V klenutých sklepeních vznikly nové výstavní prostory a grafické centrum, v patrech pak byly vybudovány moderní učebny, ateliéry, administrativní prostory, zasedací místnosti, včetně zázemí a nových sociálních zařízení. Stavba zahrnovala rovněž stavební úpravy blízkého okolí a rekonstrukci jímek a studny. Objekt je v současnosti bezbariérový.

Rekonstrukce budovy včetně projektové přípravy, inženýrských činností a interiérového vybavení vyšla zhruba na 70 milionů korun a je největší investicí Mendelovy univerzity v letošním roce. Největší příspěvek na rekonstrukci poskytlo Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy ČR.

„Do pavilonu C se po novém roce přesune děkanát Zahradnické fakulty a Ústav plánování krajiny. Nově získané prostory podpoří zejména výuku krajinářské architektury a floristické tvorby. Díky rekonstrukci vznikne na fakultě potřebné zázemí pro rozvoj digitálních technologií a prostorového modelování krajiny," uvedla děkanka Zahradnické fakulty Alena Salašová.

Mendelova univerzita v Brně, která letos slaví 100 let od svého vzniku, má pět fakult a Institut celoživotního vzdělávání. Zahradnická fakulta se sídlem v Lednici zahájila samostatnou výchovu vysokoškolských odborníků 1. září 1985. Vychovala již několik generací zahradnických inženýrů a zahradních architektů v celé šíři zahradnického oboru. Pro výuku má k dispozici například skleníky subtropických a tropických rostlin, laboratoře, sklepní hospodářství, sortimenty okrasných a užitkových rostlin a také sady a vinice.

Na Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity na všech oborech studuje cca 1000 studentů. Objekt, který škola opravila je sice jedním z nejstarších v areálu, do vlastnictví Mendelovy univerzity v Brně se ale dostal teprve v roce 2008. Do té doby v něm sídlilo zemědělské učiliště.

Zdroj: MENDELU


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci
Salon vín České republiky 2017