Umístění: Jižní Morava Školství Školáci nemohou do VIDA!, proto míří VIDA! do škol

Školáci nemohou do VIDA!, proto míří VIDA! do škol

Ohniva show archiv vidaBrno, 5. května 2021 - Když nemůžou školy do VIDA!, přijede VIDA! k nim. To je základní myšlenka nového projektu VĚDA! na kolech, který připravilo brněnské science centrum. „České školství bude pandemií ovlivněno ještě dlouho po jejím konci. Naše školy byly uzavřené déle než kdekoliv jinde v Evropě. Stabilizovat situaci si vyžádá hodně úsilí. Je nám jasné, že za těchto okolností nebude pro většinu pedagogů prioritou navštívit s žáky naši expozici či výukový program. Zároveň jsme přesvědčeni, že je to velká škoda, protože teď je ten správný čas měnit české školství. A science centra by měla být u toho,“ uvedla Kateřina Opluštilová, zástupkyně ředitele VIDA! science centra, která se v této instituci dlouhodobě zaměřuje na propojení formálního a neformálního vzdělávání.

Představujeme neformální vzdělávání, které dokáže opravdu kvalitně doplnit a obohatit běžnou výuku. Díky našim exponátům a pokusům se neviditelné a složité jevy stávají hmatatelné a tím i srozumitelnější. Navíc pracujeme s tím, že co si děti vyzkouší, to si daleko lépe zapamatují,“ doplnila Opluštilová

Program si může objednat kterákoliv škola vzdálená do padesáti kilometrů od Brna. Během jednoho dne tu čtyři lektoři VIDA! nabídnou chytrou zábavu až sto osmdesáti žákům. Ti jsou rozděleni po třídách, které se na programu střídají. V jedné části zhlédnou science show Vytěž princip, v druhé si užijí hravé exponáty. Celý program pro jednu třídu trvá čtyřicet pět minut. Po celou dobu se dodržují přísná hygienická opatření – lektoři mají negativní výsledky antigenních testů, skupiny žáků se nemíchají, účastníci se chrání rouškami či respirátory a exponáty se pravidelně dezinfikují.

Program VĚDA! na kolech je určený pro žáky prvního stupně ZŠ a je zpoplatněný cenou 50 Kč/žák. Objednat lze pro školu na e-mailu program@vida.cz.

Jaké to je, když za vámi na kolech přijede do školy VIDA!, už zažili žáci základní školy Šlapanice, kde se projekt testoval. Stejně tak byl program představený dětem zdravotníků a dalších nezbytných profesí, které navštěvovaly mimořádné příměstské tábory ve VIDA! science centru po dobu uzavření škol. „Představení i cestovní exponáty měly u dětí úspěch. Užívaly si možnost zapojení do science show, stejně jako si nadšeně hrály s exponáty,“ přiblížila hlavní koordinátorka projektu VĚDA! na kolech Kristýna Řičánková.

V současné době se připravují podrobné materiály, které umožní učitelům navázat na konkrétní pokusy z programu v další výuce. V plánu je také zapojení Hvězdárny a planetária Brno. Tato instituce by totiž žákům do škol přivezla mobilní planetárium. „Snažíme se také uzpůsobit naše výukové programy, abychom je mohli uvádět přímo ve školách. Předpokládáme, že o ně by měly zájem především vyšší ročníky základních škol případně střední školy,“ dodala Řičánková.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci