Umístění: Jižní Morava Školství Slavkov u Brna a okolní obce uvažují o zřízení svazkové školy

Slavkov u Brna a okolní obce uvažují o zřízení svazkové školy

Brno, 24. dubna 2023 – Na Slavkovsku hledají řešení, jak zvýšit kapacity základních škol. Společně v Dobrovolném svazku obcí Dr. Václava Kounice (DSO), který čítá město Slavkov a okolní vesnice, hodlají postavit a provozovat svazkovou základní školu pro 540 dětí. V roce 2021 byl založen Dobrovolný svazek obcí Dr. Václava Kounice. Cílem DSO je postavit a provozovat svazkovou základní školu. Obce DSO nyní investují desítky milionů korun do projektu, který vzešel z architektonické soutěže. Chtějí žádat o dotaci MŠMT na výstavby svazkových škol. Kvůli nedobré situaci státních financí byl tento dotační program pozastaven.

slavkov vizualizace skoly zdroj

 

„Ministerstvo školství a tělovýchovy nyní provádí analýzu potřebnosti výstavby nových škol. Tato analýza se provádí ze statistických údajů obsazenosti škol k 30. září 2022 a kapacit škol uvedených v rejstříku škol. Na základě toho vytipuje místa, kdy by se školy mohly stavět za pomoci dotace ministerstva. Problém je v tom, že uvedené kapacity ve školském rejstříku nejsou reálné, jsou mnohdy nepřiměřeně vysoké. Doposud nikdo neměl potřebu se jejich uvedením na reálné stavy zabývat,“ uvedla místostarostka Marie Jedličková (KDU-ČSL).

Problém nedostatečných kapacit škol se netýká jenom Slavkova, ale celé České republiky. „Nejkritičtější je situace ve Středočeském kraji. V okolí Prahy tak značně narostla bytová výstavba, že se počty obyvatel v některých obcích zdvojnásobily. Situace je podobná i v okolí Brna. Ve městech a obcích roste bytová výstavba, rozvíjí se nové průmyslové zóny. Konkrétně ve Slavkově je v souladu s územním plánem záměr vybudovat novou průmyslovou zónu východním směrem a na jihu průmyslovou zónu rozšířit. Dokončuje se developerská bytová výstavba Litava a Zelnice. Bouřlivý rozvoj bytové a průmyslové výstavby probíhá v nedalekých Holubicích,“ okomentovala problematickou situaci místostarostka Jedličková.

Důležité je zaregistrovat Slavkov do dotačního programu ministerstva školství a tělovýchovy do roku 2025 a uvolnit finance přímo od Ministerstva financí. Pokud se nestane, tak hrozí, že bude chybět až 350 míst v základních školách.

„Je pro nás důležité, aby byl Slavkov zaregistrován MŠMT do programu na rok 2025. Tehdy bude hotová projektová dokumentace. a Ministerstvo financí uvolnilo finanční prostředky na tento program. Bude nutné aktivně sledovat vývoj situace a účastnit se relevantních jednání a jednat s příslušnými institucemi, aby úsilí o získání dotace na výstavbu svazkové školy bylo úspěšné. Bez dotace nelze stavbu školy zvládnout. Pokud žádost o dotaci nebude úspěšná, tak během několika let bude chybět kapacita základních škol cca pro 350 dětí. To se zejména dotkne dětí z okolních obcí, protože děti s trvalým pobytem ve Slavkově mají ze zákona přednostní právo na přijetí do školy zřizované městem,“ doplnila Jedličková.

Na Slavkovsku tak doufají, že jejich situaci vyřeší MŠMT a Ministerstvo financí. „Není nám jedno, kam budou do škol dojíždět děti z okolních obcí. Slavkov u Brna chce zůstat přirozeným centrem regionu, a proto inicioval založení DSO a výstavbu svazkové školy, která by tento problém zcela vyřešila. Na to ale nestačí sám Slavkov. Potřebujeme, aby naši situaci uznala ministerstva a schválila. Věříme, že náš projekt výstavby školy bude úspěšný a úsilí a dosud vynaložené prostředky nevyjdou nadarmo. Děkujeme všem, kteří jsou ochotni naše problémy vyslechnout a pomoci nám s řešením tohoto úkolu. Mít k dispozici školu, kam budou děti chodit, je jedním ze základních pilířů prorodinné politiky,“ uzavřela Jedličková.

DSO Dr. Václava Kounice tvoří obce: Heršpice, Hodějice, Kobeřice u Brna, Němčany, Nížkovice, Vážany nad Litavou a město Slavkov u Brna


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci