Umístění: Jižní Morava Školství V Brně vznikne nová pokroková ScioŠkola

V Brně vznikne nová pokroková ScioŠkola

skola brno scioBrno, 19. ledna 2016 - Prvního září bude v Brně otevřena ScioŠkola. Ta bude postavena na principech svobodných škol. V prvním roce bude přijímat žáky od 1. do 6. třídy, pokračovat ve škole pak bude možné až do deváté třídy. ScioŠkola v Brně navazuje na první ScioŠkolu, která zahájila své fungování loni v Praze.

Žáci ve ScioŠkole nebudou rozděleni do klasických tříd podle věku, nebudou dostávat známky a hodiny nepovedou učitelé, ale průvodci vzděláváním. Hlavním posláním je vést děti tak, aby mohly prožít dobrý život v rychle se měnícím světě. Zakladatelé vychází z předpokladu, že děti mají přirozenou touhu učit se, chtějí podporovat vnitřní motivaci a jedinečnost každého dítěte. Škola bude otevřená podnětům zvenčí, včetně spolupráce s rodiči a partnerství se zahraničními školami.

ScioŠkolu zakládá společnost Scio v čele s Onřejem Štefflem, zakladatelem prvního reálného gymnázia PORG. Na vzniku konceptu ScioŠkoly se dále podíleli například i šéfka české pobočky Google Tania le Moigne, autor studie McKinsey o českém školství Branislav Kleskeň, spoluzakladatel serveru Atlas.cz  Pavel Sodomka  a ředitel základní školy v Mladé Boleslavi Roman Král.

 „Potíž je, že stále neumíme pracovat s představou, že naše děti budou žít v úplně jiném světě než my a pořád se je ve škole snažíme připravovat v lepším případě na současný svět a v horším na svět našeho mládí. ScioŠkola to chce změnit,“ říká o škole Ondřej Šteffl.

Od února do března budou probíhat zápisy dětí do 1.–6. třídy. Pro děti budou připraveny zajímavé úkoly, a oproti běžným zápisům bude důležitý také rozhovor s rodiči.

„Pro nás je důležité vědět, že jsme s rodiči naladěni na stejné vlně, že máme s rodiči podobná očekávání týkající se jak formy, tak i cílů vzdělávání. Jedině tak může škola dobře fungovat. Například rodiče, kteří jsou výkonově zaměřeni nebo preferují autoritativní přístup, by zcela jistě v naší škole spokojeni nebyli,“ doplňuje Vítězslav Dohnal, který na projektu brněnské ScioŠkoly spolupracuje.

Pro zájemce z řad rodičů se 25. 1. 2016 od 17:00 v Knihovně Jiřího Mahena na Kobližné ulici pořádá beseda. Na ní bude představeno vedení brněnské školy, bude se diskutovat o principech, hodnotách a pedagogických východiscích školy. Účastnit se bude i jeden z průvodců pražské ScioŠkoly Ondřej Medek.