Umístění: Jižní Morava Školství Web poradí žákům z Ukrajiny, nabízí přehled škol i kariérní poradenství

Web poradí žákům z Ukrajiny, nabízí přehled škol i kariérní poradenství

Brno, 20. dubna 2022 - Komplexní nabídku služeb, které pomohou ukrajinským žákům hlásícím se na střední školy, připravuje Jihomoravský kraj ve spolupráci s Jihomoravským centrem pro mezinárodní mobilitu (JCMM). Najdou ji na webu vyberskoly.cz a jeho podstránce vyberskoly.cz/ua. Stránky poskytnou lidem z Ukrajiny důležité informace v ukrajinštině potřebné k tomu, aby se žáci a jejich rodiče přicházející do nového prostředí rychle zorientovali a zároveň se seznámili se službami kariérního poradenství. Celá nabídka tam bude přístupná od středy 20. dubna 2022.

trida stredni skola ucitel lavice

 

Na už existujícím webu najdou zájemci například přehled středních škol na jihu Moravy s kontaktními osobami pro zájemce o studium, schéma českého vzdělávacího systému, podrobnosti k nutným procesům před i během studia a taky veškeré potřebné kontakty. Důležitou součástí bude i nabídka služeb kariérních poradců, a to nejen formou osobních konzultací, ale i prostřednictvím informačních webinářů zaměřených na možnosti studia na středních školách.

„Cílem těchto aktivit je umožnit ukrajinským žákům nastartovat svoji novou budoucnost v naší zemi a zvýšit tak jejich šance na dobrou kariéru i v podmínkách, do kterých je dostala ruská agrese. Snažíme se jim jejich začátky v novém prostředí co nejvíce usnadnit. Věřím, že k tomu výrazně přispěje, když najdou všechno podstatné uceleně a srozumitelně na jednom sdíleném místě,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast školství Jiří Nantl.

Tato pomoc naváže na jazykové kurzy pro středoškoláky, které již JCMM poskytuje prostřednictvím svých lektorů z nyní vynuceně uzavřených zahraničních českých center. „Naše organizace mimo jiné dlouhodobě provozuje česká centra v zahraničí, jedním z nich je i České centrum na Charkovské univerzitě O. M. Beketova. Současně máme rozsáhlé zkušenosti v oblasti služeb kariérového rozvoje a dlouhodobě spolupracujeme se školami v regionu. Proto nám přišlo přirozené ve spolupráci s našimi partnery rozšířit spektrum služeb, které již poskytujeme, o tuto aktuálně potřebnou pomoc,“ řekl ředitel JCMM Miloš Šifalda.

„Je pro nás zásadní, aby příchozí z Ukrajiny našli v našem kraji nový domov, bez ohledu na to, jak dlouho tu s námi budou. Vedle práce a bydlení je nutné pomoci se vzděláním a jazykovým vybavením pro ukrajinské děti, a právě do této oblasti míří oznámený program JCMM i setrvalá pomoc Centra pro cizince a našeho odboru školství,” podotkl radní pro vědu, výzkum, inovace a IT Jiří Hlavenka.

Zdroj: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci