Umístění: Jižní Morava Tipy na výlet Festival Den architektury zpřístupní unikátní stavby a zve na procházky a výlety

Festival Den architektury zpřístupní unikátní stavby a zve na procházky a výlety

Brno, 29. září 2021 – Na 300 akcí v 80 městech a obcích po celé republice a na Slovensku zve od pátku 1. října festival Den architektury. Zejména o víkendu 2. a 3. října nabízí bohatý a zdarma přístupný program exkurzí do běžně nepřístupných budov, procházek, ale i cyklovyjížděk, výletů vlakem či lodí s poutavým výkladem. S cílem upozorňovat na kvalitní architekturu a představovat ji v širších souvislostech láká na historické skvosty i současnou architekturu, zapomenutá místa, bývalé továrny i sakrální architekturu.

da19 brno kostel-3

 

V letošním roce se festival vydává v rámci hlavní programové linie „dopravních spojnic“ po nejrůznějších tratích i cestách, a to současných i minulých, po nádražích a dalších stavbách spojených s dopravou. Druhé stěžejní téma letošního ročníku připomíná na nejrůznějších místech po republice výročí 150 let od narození Jana Kotěry, zakladatele moderní architektury u nás.

I v Jihomoravském kraji nabídne festivalový program zajímavé pohledy do minulosti i na současnost architektury nejen v krajském městě, ale vypraví se také do Břeclavi, Hodonína, Mikulčic, Modřic, Mikulova na Moravě a Pavlova. Popluje lodí po přehradě, zavítá na nádraží, do sídlišť ze 60. let i na slovanské hradiště. Podívá se do zámeckých zahrad i kaple, navštíví brownfield, výzkumnou základnu i legendární velodrom.

Program brněnské části Dne architektury bude například sledovat fascinující příběh fenomenálního architekta a konstruktéra, spolupracovníka Franka Lloyd Wrighta a brněnského rodáka, Jaroslava J. Polívky. Festival zavede zájemce také do meziválečné vilové kolonie Černá pole nebo se bude věnovat znovu aktuální otázce brownfieldu u řeky a plánovanému přesunu nádraží. Fanoušci architektury se budou moci vydat dále po stopách brněnských židovských architektů nebo se toulat po zákoutích Masarykovy čtvrti. V rámci akce Hurá dovnitř! se otevře legendární brněnský velodrom, jednu z nejstarší cyklistických drah v Evropě. Program se zaměří i na známá a neznámá místa spojená s působením architekta Bohuslava Fuchse v Brně.

V Břeclavi se bude věnovat změnám, vizím a udržitelnosti nového prostoru zámecké zahrady, nabídne prohlídku jedinečného nemocničního parku a botanického skleníku v Hodoníně. V Mikulčicích se podívá na architektonické řešení národní kulturní památky Slovanské hradiště a také do nedaleké Výzkumné základny Archeologického ústavu Akademie věd České republiky. Komentovaná prohlídka domů Korlaar, Štajnhaus a Husova ulice čp. 52 proběhne v Mikulově na Moravě, kde se uskuteční také výstava nominovaných projektů na Českou cenu za architekturu, kterou organizuje Česká komora architektů. Procházku po stezce Kaple zde zakončí příznačně degustace vín spolku vinařů Dunajovské kopce. Až do pravěku nahlédne Den architektury v Pavlově při návštěvě archeoparku, tedy muzea, vybudovaného pod zemí přímo v místech pravěké osady lovců mamutů. V Modřicích festival představí novou sportovní halu, která získala řadu ocenění.

„Naším cílem je propagace architektury a představování konkrétních staveb či jejich autorů v širších souvislostech. V letošním roce poukazujeme na propojování měst a obcí, nejen s ohledem na dopravní propojení, ale i na pěší cesty mezi obcemi, stezky krajinou a podobně,“ vysvětluje zakladatelka a ředitelka Dne architektury, Marcela Steinbachová. Festivalový program pravidelně představuje významné osobnosti světa architektury. V říjnu po celé republice připomene například zakladatele moderní architektury u nás – architekta Jana Kotěru, od jehož narození letos uplyne 150 let.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci