Inzerce
Umístění: Jižní Morava Tipy na výlet Lesníci s vodohospodáři vrací vodu do lužních lesů na soutoku Moravy a Dyje

Lesníci s vodohospodáři vrací vodu do lužních lesů na soutoku Moravy a Dyje

MORAVA DYJE lesy cr soutokBřeclav, 6. března 2019 – Tůně, slepá ramena i vodní kanály v oboře Soutok zaplňuje od voda vypouštěná z nádrže Nové Mlýny. Bilanci tamějších lužních lesů tento týden vylepší miliony metrů krychlových vody. Významně to prospěje rostlinám, živočichům i celé krajině. Opatření proti suchu provedou na podnět Lesů ČR vodohospodáři z Povodí Moravy.

„Na Soutoku klesá hladina spodních vod, takže se snižuje vitalita a odolnost lesů. Díky opatření se krátkodobě, ale přece, vrátí voda do krajiny,“ říká Miroslav Svoboda, ředitel lesního závodu Židlochovice z Lesů ČR. Vodohospodáři už týden postupně zvyšují hladinu v novomlýnských nádržích, aby byl dostatek vody pro zavlažení Soutoku.

Odtok zvýšili v úterý 5. března a opět sníží v pátek 8. března. Obdobnou akci provedli lesníci s vodohospodáři koncem března roku 2017. Tehdy už na nádržích začínali hnízdit vodní ptáci, takže nebyl větší pokles vodní hladiny možný. Zásah se pozitivně projevil především pod Břeclaví, v severním výše položeném komplexu lesů. „Na jihu jsme schopni vodní režim ovlivnit také pomocí soustavy kanálů osazených stavítky. Vodu tam přivedeme z řeky Kyjovky,“ uvedl Svoboda s tím, že opakování zásahu lesníci uvítají.

Lesy ČR společně s Povodím Moravy také připravují projekt dělícího klapkového objektu na Dyji. Ten by umožnil krátkodobé vzedmutí hladiny, efektivnější převedení vody do nápustného objektu a z něj do lužních lesů.

Soutok je unikátní přírodní lokalita s lužními lesy a loukami, v níž se stékají řeky Dyje, Morava a Kyjovka. Obora o rozloze přesahující 4200 hektarů slouží k chovu jelení a daňčí zvěře a divokých prasat.

Foto: Lesy ČR