Umístění: Společnost Zajímavosti Morava slaví 1200 let, budovu krajského úřadu zdobí banner s orlicí

Morava slaví 1200 let, budovu krajského úřadu zdobí banner s orlicí

Brno, 15. července 2022 - Letos si připomínáme 1200 let od nejstarší písemné zmínky o Moravě. Dochovala se v latinsky psané kronice Letopisy království Franků. Na výročí odkazuje i banner s moravskou orlicí, který je vyvěšený na budově Krajského úřadu Jihomoravského kraje. V kronice je zaznamenaná událost z podzimu roku 822. Tehdejší franský král Ludvík I. Pobožný, syn císaře Karla Velikého, ukončil lovecké hony a na přečkání zimy přijel do Frankfurtu nad Mohanem. Tam svolal sněm, kterého se měli účastnit velmoži Franské říše a vyslechl také vyslance všech východních Slovanů. Mezi nimi se objevili i Moravané, o nichž tak vznikl první písemný záznam. Na pergamenovém listu stojí slovo „Marvanorú“, tedy „Moravanů“. Opis vzácného pramenu je dnes uložený v Rakousku.

morava 1200 let

 

„Morava je o způsobu života, o lidech a o tom, jak se díváte na svět. Na jižní Moravě si to uvědomujeme víc než v jiných krajích, a proto to chceme připomínat. Není to jen o nás, ale i o úctě k našim předkům,“ prohlásil hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Hlavní část oslav výročí se uskuteční letos na podzim. Lidé se mohou těšit například na koncert Filharmonie Brno, který se bude konat 23. září 2022 pro symbolických 1200 posluchačů. Zazní skladby moravského rodáka Leoše Janáčka. Lístky si budou moci zakoupit i zájemci z řad veřejnosti.

Budovu krajského úřadu čeká speciální světelná projekce a k jubileu vzniklo také unikátní logo, vycházející z loga Jihomoravského kraje. O podrobnějším programu a dalších akcích bude kraj informovat na webových stránkách jmk.cz a facebookovém profilu.

Zdroj: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci