Umístění: Společnost Zajímavosti

Válečný pilot z Jiříkovic slaví devadesát let

Miroslav A. LiškutínSkvělý pilot ve službách britského Královského letectva Miroslav A. Liškutín z Jiříkovic oslaví zanedlouho, v anglickém Farehamu, kde žije přes padesát let, devadesátiny. Liškutínův příběh připomíná, a ne zcela náhodou, mladého Vojtíška z filmu Tmavomodrý svět.

Objev profesionálů v Amatérské jeskyni

Objev v Amatérské jeskyniJako legendární Karel Absolon se mohli cítit jeskyňáři, kterým se před nedávnem povedl skvělý objev v Amatérské jeskyni – díky vyschlému sifonu se jim totiž podařilo dostat do dosud nepřístupných podzemních prostor.

Ropná havárie zamořila řeku Moravu

Ropná havárie na řece MoravěHukání sirén, hasiči ve speciálních kombinézách a stavění norných stěn – tak to 29. dubna vypadalo na hladině řeky Moravy, kterou postihla dvojnásobná ropná havárie. Dispečnik na Centrálním tankovišti ropy (CTR) MERO ČR, a. s. přijal oznámení, že ropovod Družba a produktovod Čepro v hraničním pásmu Hodonín byl poškozen a unikají z nich ropa a benzín.
Naštěstí se jednalo pouze o simulovanou havárii v rámci mezinárodního cvičení IZS ROPA 2009, které se uskutečnilo na České republiky a Slovenska v okresech Hodonín a Skalica a také v okrese Břeclav.

Kapři z Pohořelic potěší Afriku

PohořeliceUž v květnu si pochutnají v Kongu na kaprech z moravských Pohořelic. Šupináči i lysci putovali do africké země v podobě váčkového plůdku po žádosti tamní vlády, která stála o zušlechtění rybího chovu. Načasovat úspěšnou expedici do Konga je věcí rybářském umu.

Výsadbu vánočních jedliček navštívily stovky lidí

vánoční jedličkyJiž desáté společné výsadby vánočních jedliček se zúčastnilo přes 300 účastníků. Jedličky v květináči, které měli přes Vánoční svátky a zimu v opatrování, přinesli jednotlivci, rodiny i dětské kolektivy z celého Brna.
„Vánoční stromky – stromy pro život“ je název již tradičního projektu, který pořádají brněnské nevládní organizace Rezekvítek, regionální sdružení ČSOP, ZO ČSOP Veronica, Lipka, YMCA, občanské sdružení Smrk a Nadace Partnerství ve spolupráci s Školním lesním podnikem Masarykův les Křtiny.

Znáte unikátní strom Skořápkovník miroslavský?

Skořápkovník miroslavskýV pátek 3. dubna 2009 od 7.30 začnou na náměstí Svobody v Miroslavi zdobit pracovníci SMM velikonoční strom – Skořápkovník miroslavský (Ciciricus Craslicus). Tento zvláštní botanický druh bude zdobit miroslavské náměstí již po páté. Stovky výdutků vajíček dodaly obě školní jídelny, malování se ujali žáci Základní školy Miroslav. Velikonoční náladu doplní makety kouhouta, slepičky a kuřátek, které dle návrhu ak. sochaře Pavla Krbálka a designérky Flavia Mosele vyrobili pracovníci SMM a girlanda nad vchodem do radnice. Originální výzdobu je možné zhlédnout do úterý 14. dubna.

Centrum Brna zasáhla povodeň!

Brno povodeňJižní Morava se sice úspěšně ubránila povodním z tajícího sněhu, ovšem voda zcela nečekaně zasáhla v sobotu večer samotné centrum Brna. Kvůli prasklému vodovodnímu potrubí na ulici Joštové vznikla na několik desítek minut nefalšovaná řeka, která se valila přes „Čáru“ směrem k Moravskému náměstí. Na místě havárie potrubí voda tlakem zvlnila chodník a na ploše deseti metrů čtverečních ve stovkách pramenů tryskala skrze dlažbu. Po zásahu havarijní služby a vypnutí vody se část chodníku propadla do vodou vymleté podzemní dutiny.Více o události je patrné v následující fotogalerii (snímky Bc. Peter Hruška, Lucie Opravilová, Kryštof Turek):

Ochutnejte červy, brouky a cvrčky!

Ochutnávka hmyzu, kuchařkaBrno, 27. února 2009 - Pokud by vám v obyčejné restauraci přinesli v jídle byť malého červa, určitě byste jídlo ihned reklamovali kuchaři. S tímto ovšem nepochodíte, pokud právě vaří kuchař Petr Ocknecht a Ing. Marie Borkovcová, Ph.D.,z brněnské Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity – oba se totiž ve volném čase věnují pořádání popularizačních přednášek o entomofagii (vědě zabývající se využitím hmyzu jako potravy), při kterých vaří hmyz, brouky a červy na všechny myslitelné způsoby. Jedna z nich proběhla i v polovině února v brněnském hotelu Noem Arch.

Strana 131 z 135