Umístění: Společnost Zajímavosti

Vohančice jsou premiantem v sázení, tisící strom vysadil prezident Pavel

sazeni stromu vohancice pavel nadace partnerstvi 1Vohančice, 21. října 2023 – Dvousethlavá obec Vohančice na Tišnovsku v sobotu 21. října završila pětiletou snahu o obnovu tamní krajiny díky výsadbám stromů a dalším opatřením. Symbolický tisící strom pro budoucnost Vohančic zasadil prezident Pavel s první dámou. Hlavní důvod, který přivedl Vohančice k vysazováním stromů, byla obrovská eroze půdy. Obec je v kotlině a přívalové deště vždy spláchly ornici z okolních polí do vesnice a bahno často zaplavilo zahrady a způsobilo škody na majetku obce u zlikvidovaných cest. S proměnou okolí vesnice pomáhají také granty Nadace Partnerství a její iniciativy Sázíme budoucnost.

Zastupitelé vybrali letošní držitele Ceny Jihomoravského kraje

cena oceneni ozivovaniBrno, 28. září 2023 - Statečnému středoškolákovi, který se po cestě do školy stal zachráncem lidského života, dvojici lékařů, kterým se to stejné podařilo na koupališti, mnohonásobné tenisové mistryni, ale také bývalé první dámě nebo dlouholetému předsedovi ústavního soudu – zastupitelé na svém posledním zasedíání rozhodli o držitelích letošní Ceny Jihomoravského kraje.

Sudoměřice se staly vesnicí Jihomoravského kraje roku 2023

sudomerice palec nahoru thumb upSudoměřice, 27. září 2023 – Obec Sudoměřice v letošním roce získala Zlatou stuhu za vítězství v krajském kole soutěže Vesnice roku 2023. V konkurenci dalších patnácti obcí byla hodnotící komisí byla prezentace obce vyhodnocena jako nejlepší a nejvyváženější v těchto oblastech: úroveň společenského života v obci, zapojení občanů, celkový obraz obce, občanská vybavenost a infrastruktura, spolupráce s místními podnikateli a spolky, péči o veřejná prostranství, péči o krajinu a v neposlední řadě v oblasti plánování a koncepčních dokumentů obce.

S udržováním veřejného pořádku ve Znojmě pomohou asistenti prevence kriminality

policista psovodZnojmo, 28. srpna 2023 - S udržováním veřejného pořádku a zvýšením bezpečnosti ve Znojmě pomohou asistenti prevence kriminality. Práci městské policie posílí v ideálním případě až tři asistenti. „Pomohou nám hlavně s dohledem nad problémovými lokalitami. Jejich role však není nahradit strážníky, jejich hlavním úkolem je předcházet protiprávnímu jednání,“ shrnul poslání asistentů prevence kriminality Petr Peřinka, který je v současnosti pověřený plněním některých úkolů při řízení znojemských strážníků. Asistenti budou pracovat pod vedením příslušníků městské policie.

Telč bude hostit mezinárodní tábor pro zrakově postižené studenty

telc mezinarodni tabor zrakove postizeneTelč, 11. srpna 2023 – Mezinárodní tábor pro zrakově postižené studenty v Telči se po třech letech vrací do prezenční podoby. Cílem tábora je umožnit studentům se zrakovým postižením poznat vrstevníky z různých zemí Evropy během týdenního pobytu v prostředí bez bariér, naučit se více o informačních technologiích pro zrakově postižené, zdokonalit a rozvíjet své komunikační a sociální dovednosti.

Přeshraniční spolupráce se Slovenskem přináší nové projekty

slovenska vlajka srdickoBrno, 9. srpna 2023 - Jihomoravský kraj podpoří přeshraniční spolupráci se Slovenskem. Peníze poputují na společnou propagaci příhraničních cyklostezek a vinařských stezek, církevní turistiky nebo na oživení tradice sladovnictví, chmelařství a pivovarnictví. Mezi celkem 14 schválených projektů z obou stran hranice bude v rámci přeshraničního programu INTERREG V-A SK–CZ rozděleno celkem 2,249 milionu euro.

Nejvíce finalistů soutěže Adapterra Awards pochází z Jihomoravského kraje, dejte jim hlas!

rostlina biotop kytkyBrno, 4. srpna 2023 – Soutěž Adapterra Awards pořádaná Nadací Partnerství hledá nejlepší příklady adaptací na změnu klimatu. Shromažďuje je v inspirativní databázi, oceňuje a propaguje. Díky tomu se ukázkové projekty mohou replikovat na dalších místech v České republice. Do letošního pátého ročníku se přihlásilo 115 projektů, což je nejvíce v historii soutěže. Nyní vám můžeme představit 21 finalistů. Sedm z jednadvaceti finalistů soutěže, z toho dva v intravilánu, se nachází v Jihomoravském kraji, který je partnerem soutěže. Seznamte se s nimi, vyberte projekt, který se vám líbí nejvíce a udělte mu Cenu sympatie. Hlasujte na adaptrerraawards.cz

Blansko dokončilo další etapu revitalizace předzámčí

podzamci michal zaboj blanskoBlansko, 29. července 2023 - Město Blansko dokončilo opravy další části předzámčí, které je součástí zámeckého areálu. Rekonstrukce se dočkala budova Zámek 3, která nyní svým vzhledem ladí s okolními objekty. Opravený objekt bude využívat Muzeum Blanenska spolu se Základní uměleckou školou (ZUŠ) Blansko. Přímo v budově blanenského zámku se tím v druhém patře uvolní prostory pro expozice, kam by se v budoucnu mohli podívat návštěvníci.

Strana 4 z 134