Umístění: Společnost Zajímavosti

Vyškovské muzeum získalo unikátní sbírku kraslic

kraslice jmk muzeum vyskovVyškov, 11. ledna 2022 - Přes tři sta kraslic různé provenience – z České republiky, Slovenska, Polska, Ukrajiny, Maďarska, Polska, Německa, Rumunska, Nizozemska, Chorvatska, Ruska nebo Číny – získalo Muzeum Vyškovska od Marie Pachtové. Rodačka z Vyškova a nositelka titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje se zdobení kraslic věnuje celý život.

Tříkráloví koledníci s požehnáním a pokladničkami opět přicházejí

charita ceska republikaBrno, 8. ledna 2023 - Tříkrálová sbírka 2023 je za dveřmi. Začátkem ledna se opět vydají do ulic skupinky koledníků, aby lidem roznášeli radostné poselství o narození Spasitele. Zpívají či recitují koledy, rozdávají drobné dárky, křídou píší nad dveře požehnání a do zapečetěných pokladniček vybírají peníze na pomoc lidem, kteří se ocitli v tíživé životní situaci. Do nejrozsáhlejší sbírkové akce v České republice se zapojí tisíce dobrovolníků. Navážou tak na starodávný lidový obyčej tříkrálové koledy.

Vědci MENDELU se podílí na ochraně francouzského přírodního parku Morvan

popis-sondy-v-terenu-scaled mendeluBrno, 8. ledna 2023 - Na francouzském archeologickém nalezišti Bibracte se vědci z Ústavu geologie a pedologie LDF MENDELU podílí na evropském výzkumu. Jejich cílem je navrhnout vhodná opatření pro ochranu a adaptaci tamních lesů. Naleziště se nachází na území přírodního parku Morvan, součástí je masiv hory Mt. Beuvray i významné starověké keltského oppidum, které ve svých textech zmiňuje už Julius Caesar. Lokalita si do dnešní doby uchovala charakter starobylé podhorské venkovské krajiny s mozaikou lesních, zemědělských a vodních ploch. Pestrá vědecká komunita usiluje o jeho zachování.

Umělci zkrášlují desítky jihomoravských trafostanic EG.D

trafostanice eg.dBrno, 8. ledna 2023 - Zhruba čtyři desítky trafostanic nechala na jižní Moravě v rámci projektu Street Art zkrášlit v letošním roce malbami distribuční společnost EG.D, člen skupiny E.ON. Motivy na trafostanicích mají různý charakter, od čisté geometrie japonského origami až po abstraktní umění. „Nejvíce trafostanic jsme v roce 2022 zkrášlili v Brně. Konkrétně jich bylo šestnáct. Například trafostanici Viniční v blízkosti brněnské mateřské školy Šaumannova vyzdobil umělci z ateliéru Malujeme jinak na základě kreseb dětí ze zmíněné školky. Na fasádu objektu přenesli předlohu dětské kresby,“ přibližuje Zuzana Oujezdská, oblastní manažerka EG.D pro Brno.

Na opravy památek, podporu knihoven a archeologů dá kraj přes 27 milionů

archeolog vykopavkyBrno, 18. prosince 2022 - Padesát tisíc na opravu památníku Jízdy králů v obci Skoronice nebo 260 tisíc na obnovu hliněných omítek unikátní stodoly v Hrubé Vrbce. Jihomoravští zastupitelé na svém posledním zasedání schválili dotace v oblasti kultury a památkové péče.

Dvanáct lahví pro dobrou věc. Dražba výroční slivovice přispěje Mikuláškovi na vozíku

lahve slivovice drazbaBrno, 12. prosince 2022 - Dětská mozková obrna s postižením dolních končetin. Diagnóza, která už roky trápí malého Mikuláška Raka. K tomu, aby mohl sám sedět a chodit, by mu pomohly speciální ortézy z Vídně. Právě na ně má putovat výtěžek z dobročinné dražby, kterou připravuje Jihomoravský kraj ve spolupráci s Nadačním fondem Emil a známým moravským lihovarníkem Žufánkem. Začala symbolicky 12. 12. 2022 ve 12:00, potrvá týden.

Vědci z MENDELU pomůžou přitáhnout turisty na méně navštěvovaná místa

folklor foto mendeluBrno, 24. listopadu 2022 - Vědci pomohou obcím i krajům při strategickém plánování kulturního cestovního ruchu. Inspirací budou i osvědčené postupy z míst v jiných zemích, kde řeší podobné výzvy. Cílem mezinárodního projektu, který v prosinci po třech letech končí, bylo vytvořit nový přístup k chápání a propagování kulturního cestovního ruchu. Odborníci se zaměřili i na podporu znevýhodněných oblastí. Projekt financovaný Evropskou komisí v rámci výzvy HORIZONT 2020 koordinují vědci z Mendelovy univerzity v Brně, zapojených je do něj 15 univerzit a výzkumných ústavů z Evropy, Velké Británie a Izraele.

Netradiční cvičení: Vojáci v aktivní záloze chránili rozvodnu v Čebíně před napadením

kontrola rozvodny vojaci cviceni eg.dČebín, 24. listopadu 2022 –V rámci cvičení Safeguard Čebín 2022 vojáci Pěší roty Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Brno procvičovali mimo jiné připravenost při střežení rozvodny Čebín společností ČEPS a EG.D. Cvičení v objektu rozvodny probíhalo od 19. do 22. listopadu za účasti 62 vojáků aktivní zálohy.

Strana 9 z 134