Umístění: Společnost Zajímavosti

Vědci: Úhyn ryb v jezu Bulharech způsobily znečištěné povrchové vody

mrtva ryba jez bulharyBrno, 12. března 2023 - Biologické centrum Akademie věd (AV) ČR prezentovalo možné příčiny vyčerpání kyslíku a následného úhynu ryb v nadjezí jezu Bulhary. Prezentace se uskutečnila v pátek 10. března na společném jednání zástupců Jihomoravského kraje, města Břeclav, Povodí Moravy, s. p. a Moravského rybářského svazu v brněnském sídle krajského úřadu. Dle závěrů AV úhyn ryb nezpůsobil provoz malé vodní elektrárny, příčinou je znečištění povrchových vod. Procesy, které probíhají v nadjezí, vykazují řadu anomálií a lokalitu je třeba podrobně monitorovat.

Válečný Bezkov i rok 1968. Studenti zpracovali a nyní i představí příběhy znojemských pamětníků

pribehy bezpravi pamet narodaZnojmo, 28. února 2023 - Byl konec srpna 1968 a skupina Znojmáků se sešla u sochy Rudoarmějce, aby se ho v odvetě za okupaci Československa pokusila strhnout. Pak se náhle nedaleko objevili cizí vojáci a začali střílet do vzduchu. Obyvatelé města se raději rychle rozutekli. I to je jeden z příběhů, který vyslechli a zaznamenali žáci vyšších ročníků základních škol a znojemského gymnázia v rámci projektu Příběhy našich sousedů. V úterý 7. března 2023 od 17:00 je představí v Centru Louka veřejnosti.

Na ty, kteří se dobře starají o krajinu, čeká 230 tisíc Kč

jizni morava panorama krajina 600Brno, 9. února 2023 - Za chytré nápady, jak pomoct přírodě, bude i v letošním roce možné získat odměnu. Jihomoravští radní schválili záměr vyhlásit druhý ročník soutěže Cena za krajinu 2023. Během února dojde k oficiálnímu vyhlášení druhého ročníku, soutěžící se budou moci hlásit od 1. března do 30. dubna 2023. Vítěze v jednotlivých kategoriích kraj oznámí v září 2023, přerozdělí mezi ně celkem 230 tisíc korun.

V Bzenci se uskuteční Mistrovství ČR v řezu révy vinné

mistrovstvi reva bzenec rezBzenec, 3. února 2023 – Zimní řez révy se řadí ke klíčovým pracím na vinici a jeho správné provedení má výrazný vliv na zajištění kvalitní úrody. Kdo u nás patří k nejlepším v této činnosti ukáže už pátek 17. února 18. ročník Mistrovství ČR v řezu révy vinné. Soutěžící zavítají do vinic Chateau Bzenec, kde budou mít za úkol prořezat keře odrůdy Rulandské bílé s rokem výsadby 2005 a vedením rýnsko-hessenským.

Krajská kampaň boří mýty o středních školách jazykem žáků

skola skolak selfieBrno, 19. ledna 2023 - Hodně barev, slang i spolupráce s tiktokerkou Amy. Jihomoravský kraj spouští kampaň, která boří mýty při výběru středních škol a pomáhá s jejich výběrem. Navíc také v angličtině pro zájemce o vzdělávání nejen z Ukrajiny. Žáky osloví na Instagramu i TikToku. Cíl kampaně je dvojí. Na jedné straně přehledně předat důležité informace, které se týkají způsobu podání přihlášky na střední školy, či odkazy na kariérové poradce, na straně druhé pak upřesňovat nepravdivé mýty, které jsou v lidech často zaryté.

Výsadby příměstského lesa v Hodoníně se blíží do finále

hodonin vysadba lesa bazantniceHodonín, 12. ledna 2022 - Práce na výsadbách příměstského lesa v městské části Bažantnice jsou z většiny hotovy. Lesníkům společnosti Lesy Horňácko zbývá dosázet poslední dva tisíce odrostků, aby byl les poškozený tornádem obnoven podle plánu. Celkem 80 tisíc lesnických sazenic vysázených v roce 2021 a 2022 včetně 4 tisíc odrostků a 79 kusů alejových sazenic je již na svých stanovištích, kde budou v dalších letech dotvářet krajinu, na kterou byli místní obyvatelé roky zvyklí.

Jihomoravský kraj pokračuje v boji s dopady sucha

sucha puda suchoBrno, 12. ledna 2023 - Zadržení vody v krajině, péče o zeleň, zmírnění dopadů klimatických změn, stabilizace retenční schopnosti krajiny - ani v letošním roce nevzdává kraj svoje úsilí za zmírnění dopadů sucha na jižní Moravu. Dotační program „Podpora adaptačních opatření na změnu klimatu v roce 2023“ schválili krajští radní 11. ledns. „Tohle bylo jasné od začátku našich společných jednání. Prostředky na boj proti suchu musíme udržet. Jihomoravská krajina to potřebuje. Letos máme na tyto aktivity nachystáno 20 milionů korun,“ konstatuje hejtman Jan Grolich.

Vyškovské muzeum získalo unikátní sbírku kraslic

kraslice jmk muzeum vyskovVyškov, 11. ledna 2022 - Přes tři sta kraslic různé provenience – z České republiky, Slovenska, Polska, Ukrajiny, Maďarska, Polska, Německa, Rumunska, Nizozemska, Chorvatska, Ruska nebo Číny – získalo Muzeum Vyškovska od Marie Pachtové. Rodačka z Vyškova a nositelka titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje se zdobení kraslic věnuje celý život.

Strana 8 z 134