Umístění: Společnost Zajímavosti

Experimentální objekty v Lelekovicích pomáhají odpoutat se od okolního světa

hnizdo lelekovice ponesova vutLelekovice, 28. července 2023 - Čtrnáct studentů z ateliéru Barbory Ponešové, Kristýny Smržové a Marka Štěpána z Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně (FA VUT) zkoumalo možnosti využití dřeva jako stavebního materiálu. V průběhu vznikly desítky návrhů, z nich tři vybrané, Žena, Muž a Hnízdo, se dočkaly realizace v obci Lelekovice. Experimentální stavby postavené rukama mladých architektů jsou přístupné veřejnosti během celého roku, díky nimž se budou moci ztratit v dřevěné oáze.

Stromem roku mohou být i dva finalisté z jižní Moravy

stastna katalpa strom roku finalistaBrno, 27. července 2023 - Všelidové hlasování o nejzajímavější strom České republiky právě odstartovalo. Ve 22. ročníku ankety Strom roku se letos utká deset finalistů, pro které budou moci lidé hlasovat v nezpoplatněném hlasování až do začátku října. Z Jihomoravského kraje si na ocenění brousí větve hned dva kandidáti: Lípa na školní zahradě a Šťastná katalpa. Výběr vítěze nově probíhá výhradně elektronicky, kdy lze z jedné e-mailové adresy hlasovat pro jeden strom. Své favority mohou lidé vybírat na webu stromroku.cz. Populární anketu pořádá Nadace Partnerství, generálním partnerem je minerální voda Ondrášovka.

Baťův kanál bude prodloužen až do Hodonína

batuv kanal foto reditelstvi vodnich cestHodonín, 25. července 2023 - Koncem června Ředitelství vodních cest ČR učinilo další významný krok k prodloužení Baťova kanálu do Hodonína. Za přítomnosti starostů dotčených obcí včetně starosty města Hodonína Libora Střechy a dalších hostů uzavřelo smlouvu se zhotovitelem na výstavbu plavební komory Rohatec/Sudoměřice prodlužující splavný Baťův kanál o dalších 7 km. Po letech příprav již nic nebrání zahájení stavebních prací, aby v plavební sezóně 2026 mohly první rekreační lodě proplout z Hodonína až do Otrokovic.

Speciální Dobro tým bude koordinovat dobrovolnickou pomoc

dobro tym jmkBrno, 26. června 2023 - Realitní makléřka, grafik, pracovnice v sociálních službách – i to jsou členové Dobro týmu, který v těchto dnech zřídil Jihomoravský kraj. V období pandemie covidu pomáhali nejen s očkováním, distribuovali nákupy a jídlo seniorům a potřebným, kteří se o sebe nedokázali postarat. Po řádění tornáda na jihovýchodě Moravy odklízeli sutiny a pomáhali s opravami domů lidem, kteří přišli o střechy nad hlavou. Když válka na Ukrajině vyhnala z domovů statisíce uprchlíků, byli jedni z prvních, kdo se zapojili do pomoci…

EG.D spouští web, kde ukáže nejlepší streetartové malby na trafostanicích

zabak galerie v ulicichBrno, 21. června 2023 - Nikola Tesla, zvířata Šumavy, Jan Žižka, krabička od zápalek nebo obří žabák. Co mají společného? Všechny tyto motivy jsou vyobrazeny na trafostanicích distribuční společnosti EG.D, patřící do skupiny E.ON. Ta začala už v roce 2015 zkrášlovat trafostanice streetartovými malbami napříč svým distribučním územím. Dnes už jich je v ulicích více než 180. Aktuálně navíc spustila web galerievulicich.cz, kde si veřejnost může nejzdařilejší díla prohlédnout pěkně pohromadě.

Dva roky po tornádu vzniká unikátní výzkum o vzájemné spolupráci

ADRA 2023 MV tornado 6 1Brno, 21. června 2023 – Dne 24. června 2021 se obcemi na jižní Moravě přehnalo ničivé tornádo. Způsobilo obrovské škody, ale vyvolalo také obrovskou vlnu pomoci a solidarity. Na místě zasahovala i humanitární organizace ADRA, pro kterou navazující aktivity nekončí ani dva roky po tornádu. V současnosti se ADRA s dalšími partnery podílí na evaluačním výzkumu, který vyhodnocuje dopady tornáda a efektivitu distribuce pomoci. Z výzkumu vzejde sada doporučení pro organizace zasahující v terénu, aby jejich pomoc byla v případě dalších mimořádných událostí ještě účinnější.

Hodonínskou zoologicku zahradu čeká radikální proměna

hodonin zoo nova podobaHodonín, 13. června 2023 - Další modernizace Zoologické zahrady Hodonín je na dohled. Ještě před zahájením stavebních prací je však nutné provést související demolice některých staveb. Koncem května byl v zázemí zahrady zbourán objekt šaten, v nejbližších dnech začne demolice pavilonu akvárií. Obě stavby zanedlouho nahradí moderní budovy. Nové zázemí nabídne i zrekonstruovaný šelminec vedle pavilonu primátů a obnovy se dočká rovněž tornádem zničený psí útulek.

Rezidence pro seniory v Újezdu u Brna jde cestou inovativního hospodaření s energií

rezidence-cezavaBrno, 8. června 2023 - Chybějící místa v domovech pro seniory jsou problémem napříč celým Českem. Statistici potvrzují, že největší poptávka po místech v seniorských domovech panuje na jižní Moravě. Právě tady bude letos dokončena nová rezidence, která má situaci s bydlením seniorů zlepšit.

Strana 5 z 134