Umístění: Společnost Zajímavosti Policie varuje: Senioři, pozor na podvodníky!

Policie varuje: Senioři, pozor na podvodníky!

Brno, 9. února 2011 - Lidské hyeny. Jinak nazvat podvodníky, kteří zneužívají pod nejrůznějšími záminkami důvěry seniorů, aby je následně okradli, snad ani nelze. Policejní statistiky přitom hovoří neúprosně – podobně vykutálení zloději se nevyhýbají ani jižní Moravě. Ve spolupráci s odborníky vám přinášíme několik rad, jak se jim bránit!

Policie-seniori-prevence_6

 

Důvodů, proč se podvodníci zaměřují právě na seniory, je celá řada. „Senioři jsou velmi snadná kořist. Jsou to lidé většinou osamělí, proto si neuvědomují nebezpečí, kterému se vystavují, když začnou komunikovat s cizím člověkem. Senioři jsou méně pohybliví, méně ostražití, mají pomalejší reakce, sníženou pozornost a hlavně velmi důvěřiví. Ve velké míře sami podvodníkům nahrávají svým lehkovážným počínáním,“ vysvětluje Zdeňka Procházková, koordinátorka Preventivně informačního oddělení Krajského ředitelství policie JMK.

Kromě loupežných přepadení seniorů, kdy pachateli bývají skupinky nezletilých či mladistvých, využívají podvodníci množství záminek, jak se dostat k seniorům přímo do domácnosti. „Velmi častými jsou nejrůznější legendy, kdy podvodníci vylákají od seniorů finanční částku. Mezi nejčastější legendy a záminky jak se dostat do bytu patří řemeslníci, podomní prodejci, montéři, revizoři elektřiny, vody a plynu (požadují vrácení přeplatku – nemají drobné), pracovníci úřadů a organizací, osoby v krizi, či osoby, které se vydávají za známé vnuka nebo vnučky,“ vypočítává Procházková.

Co se týče falešných kontrolorů, oslovení odborníci nabádají k ostražitosti, zejména pokud se tito lidé neprokáží žádným průkazem, domáhají se vstupu do domácnosti či například žádají po seniorech rozměnění peněz za údajný přeplatek například na energiích. „Všichni naši zaměstnanci i případní zaměstnanci našich dodavatelů mají služební průkazy, kterými se musí na žádost prokázat,“ říká Jiří Bezděk, regionální mluvčí společnosti RWE a podotýká, že o návštěvě kontrolorů informuje společnost vždy předem. Zároveň důrazně popírá, že by kontroloři nosili přeplatky v hotovosti. „Přeplatky jsou zasílány na účet či složenkou,“ podotýká Bezděk.  

Policie-seniori-prevence_5

Před případnými podvodníky varuje i Ondřej Kubala, mluvčí projektu Sčítání lidu, domů a bytů 2011 - už za měsíc totiž do všech domácností v republice zamíří sčítací komisaři. O jejich návštěvě budou lidé předem informováni a na paměti by měli mít, že komisaři se musí prokázat a nemají právo v žádném případě vybírat za sčítání jakýkoli poplatek. „Stejně tak nemají právo vstoupit do bytu, pokud si to nebudete přát. Formuláře můžete převzít třeba u branky nebo u domovních dveří,“ upozorňuje Kubala. V případě, že by přesto požadovali za sčítání peníze, existuje podle něj jen jedno řešení. „Pokud by opravdu někdo takový přišel, v žádném případě ho nepouštějte domů a okamžitě zavolejte policii na lince 158. Takový člověk nemá se sčítáním lidu nic společného,“ varuje Kubala.

Policisté v rámci prevence pořádají řadu besed se seniory, kde problematiku kriminality páchané na seniorech rozebírají. „Na besedách policisté kromě preventivních rad předávají materiály, kde jsou všechny důležité informace a kontakty. Kromě přednášek a besed pořádá policie preventivní akce zaměřené proti kapesním krádežím a krádežím u seniorů. Přímo na zmíněnou problematiku byl v roce 2009 v Jihomoravském kraji představen projekt Senioři sobě, kdy se z aktivnějších seniorů stali „kurýři prevence“. Ti po absolvování školení předávali získané informace, rady a materiály méně mobilním a osamělým seniorům,“ podotýká již zmiňovaná Zdeňka Procházková s tím, že policii se daří řadu podvodníků dopadnout. „Zejména se jedná o ty sériové, kdy pachatelé vystupují pod nějakou legendou na více místech a mají „na svědomí“ třeba až 30 podvodů.  Pro vyšší procento objasněnosti je velmi důležitá pomoc občanů. Je potřeba poskytnout policii co nejdříve co nejvíce informací, včetně popisu,“ uzavírá Procházková a doplňuje, že pachatelům hrozí pobyt za mřížemi až na deset let.

Důležité kontakty:

  • Policie ČR: 158
  • Městská policie: 156
  • Tísňové volání: 112
  • Život 90 Senior telefon: 800 157 157
  • Elpida – Zlatá linka seniorů: 800 200 007
  • Bílý kruh bezpečí: 257 371 110
Kryštof Turek, ilustrační foto: PČR

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci