Umístění: Společnost Zajímavosti Přihlaste se do soutěže Architekt obci a zlepšete tak veřejný prostor

Přihlaste se do soutěže Architekt obci a zlepšete tak veřejný prostor

Brno, 19. dubna 2016 - Vůbec poprvé se koná soutěž „Architekt obci“. Vyhlašuje ji Svaz měst a obcí ČR a časopis Moderní obec. Akce má za cíl upozornit na nutnost spolupráce mezi obcemi a architekty, potřebu najít společnou řeč a společně rozvíjet veřejný prostor. Městské a obecní budovy by totiž měly udávat trend v architektuře, být klenotem v dané oblasti, který se stane vzorem a inspirací pro ostatní.

architekt svaz mest obci

 

Do soutěže „Architekt obci“, která je se koná v rámci soutěže „Architekt roku“, se mohou samosprávy přihlásit do 20. května 2016. Cenu obdrží tandem obec – architekt, protože právě o dobré spolupráci mezi nimi je tvorba veřejného prostoru.

"Městské a obecní budovy by rozhodně měly - stejně jako v minulosti - přinášet nový trend. Být klenotem v daném území, na který se rádi dívají místní i turisté," říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodává: "Architekti pracující pro samosprávy by tak měli splňovat dva základní požadavky: umět operativně reagovat na aktuální palčivé i každodenní provozní otázky, které radnice řeší, a rovněž mít potřebný nadhled, aby byli schopní inovativně realizovat dlouhodobé strategické úkoly urbánního charakteru. Jednoduše: aby budovy, zastávky, parky apod. navrhovali či renovovali neotřele, prakticky, ohleduplně a za rozumné peníze. Věřím, že právě takové nápadité profesionály budeme v nové soutěži „Architekt obci“ hodnotit."

Celorepubliková soutěž „Architekt obci“ bude udělena za dlouhodobou spolupráci, která je prospěšná a důležitá především pro kvalitu života a kulturní rozvoj obyvatel a celé společnosti. Koná v rámci soutěže „Architekt roku“, pořádané společností ABF, která má za cíl podporovat kvalitu a odbornou i občanskou angažovanost na poli architektury v České republice. Výsledky se vyhlásí na podzim v rámci mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH.

Spolupráce mezi obcemi a architekty je klíčová pro tvorbu kvalitního prostředí, které má přímý vliv na spokojenost obyvatel. „Zlepšování prostředí začíná u dobrého plánu, je podpořeno návrhem budov vhodně začleněných do svého okolí a mělo by být realizováno se zapojením obyvatel, kteří dané území užívají. Soutěž „Architekt obci“ má propagovat příkladnou spolupráci při vytváření příjemného prostředí a zapadá tak do koncepce, kterou stanovila Politika architektury a stavební kultury České republiky, připravená Ministerstvem pro místní rozvoj ve spolupráci s mnoha partnery,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová

Soutěž je tříkolová. První kolo se uskuteční na facebooku Svazu měst a obcí ČR, kde bude moci široká veřejnost „lajkovat“ své favority a nominovat na „divokou kartu“ přímo postupujícího finalistu, tzv. „klikaře“. Ve druhém kole odborná porota vybere další 3 finalisty. Z nich ve třetím kole zástupci Ministerstva pro místní rozvoj, Svazu měst a obcí ČR a časopisu Moderní obec vyberou vítěze.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci