Umístění: Jižní Morava Školství Rodák z Blanska uspěl v oborové soutěži za návrh dřevěného minipaneláku

Rodák z Blanska uspěl v oborové soutěži za návrh dřevěného minipaneláku

Brno, 23. září 2021 – Zástupci Nadace dřevo pro život oznámili výherce devátého ročníku oborové soutěže Stavby s vůní dřeva. Soutěže zaměřené na dřevěné stavění v České republice se v letošním ročníku zúčastnilo 65 česko-slovenských studentů z 9 českých a 7 zahraničních fakult (ze Slovenska, Dánska a Itálie), kteří zpracovali 57 soutěžních děl. Cenu odborné poroty kategorii malé dřevěné stavby v letošním ročníku získal Ondřej Buš, student ČVUT FA v Praze, s návrhem minipaneláku.

dreveny minipanelak

Student fakulty architektury ČVUT v Praze Ondřej Buš přihlásil do soutěže návrh na Minipanelák. „Můj Projekt zkoumá vztah alternativní formy stavební struktury a prostředí, do kterého vstupuje. Kontext stavební struktury a lidských potřeb definuje základní typologické oblasti, které jsou převedeny do formy stavebního programu. Návrh je generován modulárním systémem v roli univerzální stavebnice, která nabízí funkční i typologickou nezávislost. Dům lze celý rozmontovat, přemístit a upravit. Může měnit tvar a podobu. Rozměry mění dle formy a platformy, na které je založen. Měnit lze i dimenze prostoru, otvorů a světla v kontextu prostředí světa,” komentuje návrh student Ondřej Buš.

Práce se dřevem
V letošním ročníku soutěže měli studenti za úkol zformulovat, proč ve svých dílech pracují právě se dřevem. Studenti tak u svých děl zdůrazňovali, že dřevo je velice unikátním materiálem s širokou škálu využití, které je svými vlastnostmi skvělým materiálem pro stavební průmysl. Dalšími důvody, proč studenti pracují právě se dřevem byly také obnovitelnost, recyklovatelnost a snížení emisí CO2. „Modifikace přírodních materiálů na bázi dřeva a povýšení surové formy dřeva na čistou, přesnou a pevnou stavební strukturu je hudba budoucnosti stavitelství respektující přírodní principy. V mém návrhu dům respektuje struktury a textury, materialitu a zanechává jejich otisk na svojí vnější obálce,” dodává Ondřej Buš.

Soutěž jako motivace studentů
Oborovou soutěž vyhlašuje Nadace dřevo pro život, která ve svých projektech poukazuje na přínosy využívání dřeva pro naši společnost a životní prostředí. Cílem studentské soutěže je motivovat studenty vyšších a vysokých odborných škol, aby ve svých školních pracích a následně v budoucím zaměstnání používali dřevo.

“Do letošního ročníku Stavby s vůní dřeva bylo přihlášeno 57 projektů, což je nejvíce za celou dobu existence soutěže. Těší nás také zvyšující se počet přihlášených týmu, kterých se letos sešlo 9. Studenty od účasti neodradila ani domácí výuka, která má určité limity, ani posunutý termín státních zkoušek překrývající se s uzávěrkou přihlášek do soutěže. I přesto se většina soutěžících stihla přihlásit v řádném termínu,” komentuje výjimečně úspěšný ročník soutěže Stavby s vůní dřeva Ing. Stanislav Polák, ředitel Nadace dřevo pro život.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript