Umístění: Společnost Zajímavosti Trilobiti a žraloci žili také na jižní Moravě. Nalézt se dají dokonce i v Brně

Trilobiti a žraloci žili také na jižní Moravě. Nalézt se dají dokonce i v Brně

Brno, 4. ledna 2012 - Opravdu pestrou geologickou minulost má za sebou jižní Morava – během stovek milionů let byly některé její nynější části mnohokrát zatopeny moři, která nenávratně zmizela spolu s dávnými kontinenty během opakovaných vrásnění. Pro paleontology je však celý region rájem a důkazy o jeho pohnuté historii, stejně jako řadu zkamenělin, lze s troškou pozornosti při procházkách krajinou nalézt i dnes!  

Trilobit-moravsky-kras-jizni-morava-brno-01

 

„Na jižní Moravě je opravdu řada míst, kde můžeme s kladívkem v ruce objevit zachované zbytky vymřelých živočichů nebo rostlin - tedy zkameněliny. Jejich stáří je přitom velmi pestré,“ vysvětluje paleontolog Tomáš Kumpan z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.  

Nejstarší fosilie – mikroskopické pozůstatky řas - mají podle něj stáří přes půl miliardy let, ovšem ty byly nalezeny v hlubokých vrtech. „V mnohem mladších prvohorních horninách z konce devonu, což bylo přibližně před 380 miliony let, máme na jižní Moravě řadu nálezů větších mořských živočichů, například korálů, hlavonožců či trilobitů,“ upozorňuje Kumpan s tím, že právě trilobiti, jedny z vůbec nejznámějších zkamenělin, jsou velmi zajímaví.  

„Tito trilobiti žili na dně moravského devonského moře v tropických podmínkách. Jsou zvláštní například vzhledem krunýřů, které měly velkou škálu roztodivných tvarů. Ty odpovídaly jejich způsobu života, který trávili lezením po dně. Mohli ale žít také zahrabáni a někteří byli i plavci,“ podotýká Kumpan a dodává, že nynější sedimentární horniny Moravského krasu, ve kterých se dají trilobiti nalézt, se nacházely kolem dávno zaniklého kontinentu Brunovistulikum. Trilobiti jsou z jižní Moravy také známí i z o něco mladších, nadložních karbonských sedimentů.  

Trilobit-moravsky-kras-jizni-morava-brno-06

Najít nový druh trilobita? Velké umění!
Nalézt byť malý kousek trilobita je ale velké umění. Své o tom ví i amatérský paleontolog Tomáš Viktorýn, který pravidelně vyráží do okolí Březiny, Mokré či Hostěnic. Nad jeho unikátními nálezy přitom nevěřícně kroutí hlavou i odborníci – kromě mimořádně zachovalých zkamenělin se mu prý podařilo najít i druh trilobitů v České republice dosud nepopsaný!   

„Určitě je potřeba znát geologii území, trilobiti se totiž nacházejí pouze ve vápencích či břidlicích. Dobré je hledat na umělých či přirozených odkryvech, kde je snadné získat materiál. V Moravském krasu je pro nalezení místa s výskytem trilobitů potřeba hodně trpělivosti,“ vysvětluje Viktorýn s tím, že trilobiti se mohou třeba vyskytovat v izolované vrstvičce tenké pouhý centimetr.     

„Nalézt se dají převážně jen části trilobitů, celý jedinci jsou v Moravském krasu velmi  vzácní. Trilobiti z vápenců bývají nádherně zachovalí do nejjemnějších detailů, v břidlicích je to horší - jsou víc deformováni působením sil v hornině,“ podotýká Viktorýn a dodává, že místa nálezů dokumentuje a zkameněliny poté předává odborníkům. „Největší radost mi dělá to, když výsledky mého bádání a nálezy končí v rukou profesionálů, kteří je umí ocenit a vědecky zpracovat,“ tvrdí s úsměvem Viktorýn.    

Zraloci-zub-megalodon-carcharodon-01

Žralok Megalodon - predátor velký jako lokomotiva
Naposledy byla jižní Morava zatopena mořem ve třetihorách. A právě v jeho vodách žil i jeden z nejobávanějších predátorů vůbec – obří žralok druhu Carcharodon megalodon! Už jen jeho druhové jméno megalodon, které doslova znamená „velký zub“, napovídá, že to rozhodně nebyl žádný drobeček…  

„Podle zubů tohoto žraloka, které byly nalezeny například u Židlochovic, je velikost těch největších jedinců odhadována na téměř 20 metrů,“ vysvětluje paleontolog Tomáš Kumpan s tím, že zuby mnohem starších, ovšem mnohem menších druhohorních jurských žraloků lze nalézt i na Hádech. Každopádně s megalodonem se srovnávat rozhodně nedají. „Kdyby kolem mě megalodon plaval, určitě bych se necítil dobře,“ uzavírá se smíchem Kumpan. Kdo z vás by se také cítil dobře vedle žraloka, velkého jako lokomotiva?     

Autor: Kryštof Turek, foto: Kryštof Turek a Tomáš Viktorýn


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci