Aktualizováno: Tuesday, 21. November 14:09

Umístění: Společnost Zajímavosti Zhoř zachraňuje třešňovou alej, vysadí 150 stromů

Zhoř zachraňuje třešňovou alej, vysadí 150 stromů

tresnova alej zhorZhoř, 21. března 2016 - V obci Zhoř se v sobotu 19. března sešli místní obyvatelé, aby společnými silami obnovili třešňovou alej lemující tamní polní cesty. Proběhla tak první etapa obnovy historického třešňového stromořadí. V rámci jarní a podzimní etapy bude vysazeno téměř 150 stromů. Malou obec nedaleko Tišnova podpořila ve výsadbě Nadace ČEZ částkou 85 000 korun.

Pro Zhoř a okolní krajinu jsou stromořadí charakteristická. Obnovovaná alej v její severovýchodní části byla osázena téměř před sto lety třešní ptačí, většina stromů se však v poslední době nacházela v nevyhovujícím zdravotním stavu. Pro obnovu aleje obec zvolila původní krajové odrůdy.

„Třešňové aleje tvoří výraznou dominantu okolní krajiny naší obce při příjezdu do ní i při pohledech z širokého okolí. Nesmírně důležitá je pro nás také její historická hodnota, proto jsme volili staré odrůdy, které jsou pro kraj typické a původní. Tyto odrůdy jsou také svými vlastnostmi vhodnější pro výsadbu do volné krajiny a naše klimatické podmínky. Naším cílem je zachovat odkaz v podobě třešňových stromořadí dalším generacím. Že je to důležité pro nás všechny, dokázali obyvatelé Zhoře dobrovolným zapojením do příprav i samotné výsadby,“ sdělil Radim Klepárník za OÚ Zhoř.

V průběhu několika předchozích týdnů lidé ze Zhoře odstraňovali stromy v havarijním stavu z 850 metrů dlouhé třešňové aleje. Dobrovolníci pracovali i na přípravě plochy pro zhruba 150 nových stromků. Obnova historického stromořadí bude Zhoř stát přibližně 105 tisíc korun, 20 tisíc uhradí z vlastního rozpočtu, zbytek pokryje nadační příspěvek.

Česká města a obce s podporou Nadace ČEZ obnovují či nově vysazují stromořadí od roku 2011. Díky neustávajícímu zájmu žadatelů o grant se již podařilo vysadit zhruba dvě stovky alejí a letos k nim přibydou desítky dalších. „Stále častěji se setkáváme s velkým zájmem ze strany veřejnosti, která si je vědoma blahodárného vlivu stromů a při výsadbě často sama pomáhá, jako tomu bylo i zde ve Zhoři. Těší nás, že místní občané nám svým nadšením a prací pomohli úspěšně odstartovat letošní další kolo sázení stromů,“ uvedla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Žemličková.

Pozitivní vliv stromů se dotýká mnoha oblastí lidského života. Správně umístěná zeleň snižuje negativní důsledky urbanizovaného prostředí, je schopná zvyšovat vlhkost vzduchu, tlumit výkyvy teploty i nežádoucí proudění vzduchu. Je významným producentem kyslíku a částečně také vzduch zbavuje škodlivých plynů. Snižuje prašnost i hluk a plní důležitou estetickou funkci. Nesmíme zapomínat ani na její prospěšný vliv na psychiku a duševní zdraví člověka.


VZBbanner