Brno, 10. května 2010 (MEDIAFAX) - Za dvacet let by Brno mohlo být městem, kde se v Česku nejméně umírá na infarkt a další kardiovaskulární nemoci. Aspoň podle v pondělí uvedených plánů lékařů z brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny, kteří za finanční pomoci ministerstva zdravotnictví rozjíždí nový projekt Kardio Vize Brno 2030.
"Nižší úmrtnosti chceme dosáhnout tím, že změníme životní styl obyvatel Brna. Chceme v této oblasti navázat na stejný projekt, který provádí naše partnerská Mayo Clinic v Rochesteru v Minnesotě v USA," vysvětlil ředitel brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny Petr Koška. Dodal, že Brno by mohlo aspirovat i na to, že by primát nejnižší úmrtnosti drželo v celé východní Evropě.
Projekt Mayo Clinic zahrnuje v Rochestru například spolupráci s místními restauracemi, které nabízejí zdravá jídla či úplný zákaz kouření. Velká část obyvatel města začala také pravidelně sportovat a vyznávat zdravý životní styl. Velmi důležitou roli v něm hraje ale i komunikace s místními obyvateli. Rochester má podle Košky okolo sto tisíc obyvatel.
"Naším cílem bude něco podobného, již nyní máme domluvenu například spolupráci s místními restauracemi, či sportovními kluby - například hokejovou Kometou nebo baseballového týmu Draků, kteří se třináct krát stali mistry republiky," řekl Koška.
Celý projekt podpoří i ministerstvo zdravotnictví prostřednictvím peněz z evropských fondů. Bude se jednat o částku 80 milionů korun.
Podle brněnských lékařů o nutnosti prevence svědčí i celorepublikové statistiky. V současnosti totiž bývá srdeční cévní onemocnění příčinou smrti u 51 procent obyvatel. Zaměřit se je ale potřeba i na rizikové faktory onemocnění, kam patří vysoký krevní tlak, cukrovka druhého typu nebo vysoký cholesterol. Za tyto negativní jevy může podle lékařů zejména nadváha, málo pohybu, kouření a nekvalitní spánek.
Zuzana Fojčíková