Krajské radní totiž vylekal a popudil záměr ministerstva zdravotnictví a VZP na omezení akutní lůžkové péče v krajské nemocnici v Tišnově a v Městské nemocnici v Hustopečích.
Ještě během úterního odpoledne se Hašek s krajským zdravotním radou Oldřichem Ryšavým (ČSSD) sešli s ředitelem pobočky VZP pro Jihomoravský kraj Jiřím Kořínkem, aby situaci začali okamžitě řešit.
"Žádná nemocnice na jižní Moravě se k prvnímu lednu rušit nebude," prohlásil po schůzce Hašek. Dodal, že všechny odbornosti zůstávají v novém roce zachovány a garantovány. "Není na místě panika. V nemocnicích se nic měnit nebude," prohlásil. Dodal, že navrhované smlouvy poskytnou ověma stranám různě dlouhá časový prostor pro další jednání. "Kraj přitom chce, aby se smlouvy dostaly z režimu střednědobých do režimu dlohodobých kontraktů," prohlásil Hašek.
Ředitel jihomoravské pobočky VZP Kořínek po schůzce potvrdil, že návrhy smluv na zajištění zdravotnické péče obdrží všechna současná zdravotnická zařízení v Jihomoravském kraji. "V průběhu listopadu nabídneme smlouvy všem nemocnicím na jižní Moravě. Záleží ale na odbornostech a na době, na jak dlouhou dobu ty smlouvy budou. Domnívám se, že nakonec však dojdeme ke konsensu," prohlásil Kořínek.
"Jihomoravský kraj uzavřel s ministerstvem zdravotnictví i pojišťovnou memorandum o akutní lůžkové péči a vyjednal podobu lůžkové sítě zachovávající stávající nemocniční síť. Je pro nás nepřijatelné, aby se bez jakýchkoliv jednání náhle situace změnila prakticky jednostranným diktátem," připomněl Hašek.
Jihomoravští radní se kvůli zprávě o možném rušení akutních lůžek v nemocnicích sešli dokonce na mimořádné schůzi. Z jednání mezi pojišťovnami, nemocnicemi a ministerstvem zdravotnictví totiž unikl do médií seznam zařízení, která údajně nedostanou smlouvu na proplácení péče. "Která nemocnice se dohodla už vloni, dostane peníze v plném rozsahu, která až letos, musí počítat se škrty," uvedl k materiálu v pondělí ředitel VZP Pavel Horák.
Dvanáct nemocnic od 1. ledna podle něj o akutní lůžkovou péči zcela přijde. "Budou se transformovat na jiný typ potřebné péče, například jednodenní," prohlásil Horák. Na jižní Moarvě mezi ně má do budoucna patřit Městská nemocnice Hustopeče a Nemocnice Tišnov.
Uvedené dva špitaly přitom nejsou jedinými v kraji, nad kterými se vznáší otazník nejisté budoucnosti. Ve výčtu dalších osmnácti zdravotnických zařízení, která dostanou střednědobý kontrakt se změnou struktury, jichž se ohrožení týká v střednědobém horizontu, jsou z jižní Moravy Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně, Nemocnice Břeclav, Kyjov a Znojmo, Vazební věznice Brno a Vojenská nemocnice Brno.