Hejtmani nesouhlasí se záměrem ministerstva, který podle nich nabourává dosavadní snahy o optimalizaci zdravotní sítě dohodnuté mezi hejtmany a ministrem zdravotnictví v lednu letošního roku. "Požádali jsme ministra o svolání schůzky, na které by vysvětlil další nekoncepční krok ministerstva," řekl Hašek. Hejtmani podle něj současně ministra upozornili, že považují dohodu všech zdravotních pojišťoven a ministerstva za porušení pravidel hospodářské soutěže a podají proto podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže na podezření z kartelové dohody.
Podepsání memoranda mezi vládou a zdravotními pojišťovnami o restrukturalizaci a redukci lůžkového fondu v nemocnicích je podle hejtmanů také bezprecedentním zásahem do systému veřejného zdravotnictví Česku a v historii republiky od roku 1991 údajně nemá obdoby.
"Medializovaná redukce lůžkového fondu provedená pod kuratelou zdravotních pojišťoven povede k destrukci, negativismu a dalšímu prohloubení krize v systému zdravotnictví. Je pro nás dalším potvrzením, že ministerstvo koná pod nátlakem různých vlivových skupin a ministerstvu a ani pojišťovnám nejde o skutečné zajištění dostupné a kvalitní zdravotní péče pro všechny občany," prohlásil Hašek. Podle něj vláda sleduje jen ekonomické zájmy pojišťoven, které "de facto nemají majitele a management těchto pojišťoven je svrchovaným a téměř neomezeným správcem finančních prostředků v systému veřejného zdravotnictví".
Podepsání memoranda podle hejtmanů zcela popřelo veškerou vykonanou práci na úrovni krajů s cílem optimalizovat zdravotní síť včetně lůžkového fondu tak, jak byla zahájena v lednu tohoto roku v návaznosti na jednání s ministra zdravotnictví a hejtmany v Brně.
Memorandum, které uzavřel s kabinetem Petra Nečase náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek, nese podle hejtmanů znaky kartelové dohody mezi pojišťovnami. "Jelikož se jedná, podle našeho názoru, o porušení právních předpisů v oblasti hospodářské soutěže, obrátíme se na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže s žádostí o prošetření," vzkázal Hegerovi za české hejtmany Hašek.
Uzavření memoranda pod rouškou redukce lůžkové péče podle krajských politických šéfů problémy ve zdravotnictví neřeší. Úhrady od pojišťoven podle nich nejsou na počet lůžek nijak fixovány. "Obáváme se, že toto memorandum naopak připravuje půdu pro odvolání slibovaných změn v úhradách zdravotní péče," řekl Hašek. Připomněl zároveň, že ministr Heger slíbil, že nový systém úhrad nebude zvýhodňovat státem vlastněné fakultní nemocnice.
Problémem českého zdravotnictví není podle hejtmanů počet akutních lůžek. "Ten lze řešit na úrovni manažerských kompetencí v rámci jednotlivých nemocnic. Problémem českého zdravotnictví jsou experimenty a nekoncepční kroky ministerstva, donedávna zejména náměstka Marka Šnajdra a nyní náměstka Petra Noska," prohlásil Hašek.
Hlavní problém českého zdravotnictví byl a podle hejtmanů nadále je neprůhledný systém úhrad, který ministerstvo zdravotnictví opakovaně podporuje tzv. úhradovými vyhláškami, minimální možnost státní kontroly výkonu pojišťoven, vytváření duálního systému, který zvýhodňuje fakultní nemocnice, neefektivní systém ambulantní péče v mnohých oborech a neprůhledný a zcela absurdní systém vytváření souběhu několika úvazků lékařů.
Hejtmani zároveň zkritizovali údajné podfinancování úhrad za „státem hrazené“ pojištěnce, zastavení valorizace úhrad za stání pojištěnce, nepromyšlené změny DPH, které podle nich povedou k prodražení zdravotní péče a především obrovskou korupci a klientelismus, kterými je celé české zdravotnictví prorostlé.
Memorandum, které s pojišťovnami podepsal náměstek Nosek, podle hejtmanů žádný z uvedených problémů neřeší a jen "podtrhuje neschopnost ministerstva vypořádat se se skutečnými problémy zdravotnictví".
"Jsme v situaci, kdy bez jakékoli analýzy a bez projednání s kraji je na úrovni ministerstva podepsán dokument, který přerozděluje lůžkovou péči a otevírá obrovský prostor pro lobbismus, klientelismus a korupci v nejširším možném měřítku. Budou to jen zaměstnanci pojišťoven, kteří dle své libovůle budou mít v rukou osud nejenom nemocnic, ale i občanů v jejich spádové působnosti," prohlásil Hašek.
Podle hejtmanů je zřejmé, že provedení takto řízené restrukturalizace sítě zdravotnických zařízení a fakticky rušení celých oddělení a nemocnic pod rouškou redukce lůžkového fondu v situaci, kdy není znám systém úhrad pro rok 2012, natož pro rok 2013, nemůže být motivováno žádnými úsporami.
Pokud pojišťovny memorandum zrealizují, bude to podle Haška jasným signálem vlády, jak jí záleží na zajištění dostupné zdravotní péče pro občany České republiky. "Největší dopady bude tato redukce mít na bývalé okresní nemocnice. Opatření tak nejvíce zasáhne občany žijící na venkově a městech, kteří to mají do velkých nemocnic daleko," prohlásil jihomoravský hejtman.
S ohledem na skutečnost, že záměr uvedený v memorandu má podle hejtmanů svým rozsahem přímé dopady do působnosti jednotlivých krajů, kterým nejsou známa jakákoliv vstupní data pro takto razantní krok, není známa zdravotní politika státu, nejsou známy parametry pro optimalizaci zdravotní sítě, není znám systém úhrad pro rok 2012 a ani náznakem není znám systém úhrad pro rok 2013, vyzvala ve čtvrtek Asociace krajů ministra Hegera k neprodlenému projednání zamýšlených návrhů se všemi hejtmany, "a to v nejbližší možné době".
Současně hejtmani požádali ministra Hegera o vysvětlení, proč je "nadále potřebné v tomto státě devět zdravotních pojišťoven, když ministerstvo v rámci svého jednání fakticky činí kroky potvrzující, že plně postačuje pojišťovna jedna".
"Očekáváme, že nám v rámci tohoto jednání vysvětlíte konkrétní záměry vlády a Vámi řízeného resortu. Je Vaším úkolem udržet či posílit dostupnost zdravotní péče pro všechny občany naší země, a to ve všech oblastech v rámci Vaší působnosti, tedy včetně uvažovaných změn v systému fakultních nemocnic, ambulantní péče i lékové politiky," vzkázali rovněž hejtmani v prohlášení podepsaném Haškem a předsedou Asociace krajských nemocnic Jiřím Běhounkem.