Umístění: Jižní Morava Zdravotnictví Jihomoravské nemocnice se zaplňují covidovými pacienty. Začne pomáhat armáda

Jihomoravské nemocnice se zaplňují covidovými pacienty. Začne pomáhat armáda

Brno, 15. listopadu 2021 - Obsazenost covidových lůžek na jižní Moravě roste, a tím narůstá tlak na personální zabezpečení péče v nemocnicích. Jak zaznělo na pondělním online krizovém štábu Jihomoravského kraje, který se této problematice spolu s představiteli nemocnic a složek IZS věnoval, v těchto chvílích je v Jihomoravském kraji na covidových lůžkách celkem 575 pacientů, na JIP pak leží dalších 109 pacientů s nejtěžším průběhem.

covid pacient nemocnice karantena

Situaci v nemocnicích může zlepšit pomoc od Armády ČR. Nemocnice budou v nejbližších dnech hlásit své personální potřeby na kraj, který jejich sumarizaci předloží Ústřednímu krizovému štábu. „V současnosti svoje požadavky na armádu nahlásila šestice nemocnic, jedná se asi o 54 vojáků. Po krizovém štábu se ozvala také znojemská a ivančická nemocnice. Situace se ovšem dramaticky zhoršuje. Ani Moravskoslezský kraj, který má více hospitalizovaných, nehlásí tolik lidí s těžkým průběhem, jako je tomu u nás,“ uvedl hejtman Jan Grolich. Jak následně dodal, první posily z armády se zapojí do pomoci v nemocnicích už od 18. listopadu.

Jihomoravské nemocnice nyní navyšují potřebné kapacity a omezují standardní péči. „Teď jsme na 50 procentech kapacit, které tady byly začátkem března. A podle prognóz to vypadá, že během šesti až deseti dnů se dostaneme nad tisícovku hospitalizovaných,“ dodal Jan Grolich.

Od minulého týdne tak kraj vznáší postupně požadavky na posílení personálních kapacit v nemocnicích. Pomoc Police ČR a Hasičského záchranného sboru je v současnosti limitována legislativou, protože neplatí nouzový stav. Kraj tak nemůže využít ani příkazů k práci studentů z jím zřizovaných odborných a vyšších středních škol. Obrátí se na ně tedy s žádostí o dobrovolnou pomoc, a to především studentek – sester starších 18 let. Stejně tak kraj osloví případné dobrovolníky z řad složek integrovaného záchranného systému a z Českého červeného kříže.

Současně naráží na personální strop i snaha držet vysoké tempo v procesu plošného očkování. „V této situaci musí samozřejmě i nadále běžet očkování a testování. Nemocnice to mimořádně zatěžuje především v kapacitě místa. Někde tak budeme vytvářet menší očkovací centra mimo areály nemocnic. Už to nebudou kulturní domy nebo velké haly. Ve spolupráci s městy ale budeme postupně hledat i tyto cesty, jak nemocnicím pomoci. První na řadě je znojemská nemocnice, pro kterou již hledáme jiné prostory na plošné očkování, zvažujeme využití některého objektu, který patří kraji. Za mě platí, že brzdou očkování může být jenom motivace lidí, nemůžou to být chybějící prostorové a personální kapacity,“ zdůraznil hejtman Grolich.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript