Umístění: Jižní Morava Zdravotnictví Jihomoravský kraj pokračuje v podpoře paliativní péče

Jihomoravský kraj pokračuje v podpoře paliativní péče

Brno, 26. dubna 2024 – Krajští zastupitelé schválili dotace, které letos poputují na podporu paliativní péče – část peněz zamíří k organizacím, které nabízí poskytování domácích paliativních služeb, další finance kraj vyčlenil na vzdělávání v této oblasti v pobytových sociálních službách.

ruce senior paliativni pece

 

Domácí hospic Girasole v Hustopečích, Charita Vyškov nebo Hospic sv. Alžběty – pobytová zařízení, která v letošním roce získala dotaci na poskytování domácí paliativní péče. Žádostí se v dotačním programu sešlo celkem 9, tři schválila Rada, dalších šest dnes prošlo hlasováním v Zastupitelstvu Jihomoravského kraje. „Vytrhnout nevyléčitelně nemocného nebo umírajícího pacienta z rodinného kruhu a blízkého prostředí může být doslova posledním hřebíkem do rakve. Chceme, aby lidé v terminálním stádiu nemoci měli šanci na dožití ve vlastním, známém prostředí, s citlivým a profesionálním přístupem,“ vysvětluje krajský radní pro oblast zdravotnictví Karel Podzimek.

Už třetím rokem podporuje kraj i další vzdělávání a rozvoj paliativní péče v pobytových sociálních službách. Letos takto mezi sedm zařízení rozdělil další víc než 2,5 miliony Kč. Peníze míří na zvyšování potřebné kvalifikace personálu, úpravu prostředí či podporu pro blízké klientů v paliativní péči.
„Z předchozích let máme velmi pozitivní zpětnou vazbu jak ze strany poskytovatelů služeb, tak od rodin samotných klientů. Důstojné prostředí pro rozloučení rodiny se svými blízkými je pro nás velmi důležité. Nejde navíc jen o seniorská zařízení, jak by se mohlo zdát, ale i o Domovy pro osoby se zdravotním postižením. U lidí s mentálním či fyzickým hendikepem je velmi důležité, aby prostředí kolem něj bylo na sklonku života nakloněno jeho potřebám,“ dodává jihomoravská radní pro oblast sociální a rodinné politiky Jana Holomčík Leitnerová.

Zdroj: JMK, foto: Ingimage


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci