Umístění: Jižní Morava Zdravotnictví Nové dotační programy pomohou rodinám i lidem s duševním onemocněním

Nové dotační programy pomohou rodinám i lidem s duševním onemocněním

Brno, 12. ledna 2022 - V letošním roce spouští Jihomoravský kraj dva zcela nové dotační programy. Prvním z nich je Podpora práce s dětmi a rodinami v oblasti sociálně-právní ochrany dětí, který má podpořit přímou práci s nezletilými dětmi a rodinami ohroženými zejména rozvodem či rozchodem rodičů. Druhý program Rozvoj terénních sociálně zdravotních týmů pro osoby s duševním onemocněním pomůže dětem, dospívajícím i dospělým lidem s duševním onemocněním.

zena deprese seniorka

 

„Oba dotační programy vychází z naší zkušenosti z území kraje a snažíme se jimi pokrýt systémové nedostatky či malé personální kapacity, které brání v cílené pomoci lidem. Po vyhodnocení s oddělením sociálně-právní ochrany dětí Jihomoravského kraje tak letos posíláme 2 miliony korun na zajištění podpory pro bezpečný kontakt dítěte s jemu blízkou osobou, na podporu péče o děti v rozvodové či rozchodové situaci nebo na mediace,“ uvádí radní pro sociální a rodinnou politiku Jana Leitnerová.

Kraj se v loňském roce věnoval rozvoji služeb o duševní zdraví a pokračovat v tom chce i letos. „V péči o osoby s duševním onemocněním se velmi osvědčuje spolupráce sociálního a zdravotního oboru. Nový dotační program umožní čerpat 6 milionů korun právě na rozvoj těchto multidisciplinárních týmů, ať už jde o psychiatry, psychology, klinické psychology či sestry pro péči v psychiatrii. Hlavním smyslem multidisciplinární terénní spolupráce je prevence hospitalizací či jejich zkracování a nápomoc k zotavení osob s duševním onemocněním a dětí s psychickými potížemi, včasné záchyty onemocnění a podpora poskytování zdravotně sociálních služeb v přirozeném prostředí klientů,“ uvádí Leitnerová.

Kromě těchto nových programů kraj znovu navýšil podporu dotačních programů na podporu rodinné politiky a neformálně pečujících a rozšířil podporované aktivity o poradenství pro partnery či manžele za účelem stabilizace vztahu. Celkem na tyto aktivity rozdělí kraj mezi obce a organizace 10 milionů korun. „Pokračujeme tak v našem cíli více se věnovat prevenci a snaze pomáhat lidem již v zárodku problému. Tak, aby lidé nečekali na sociální službu a měli podporu rychleji,“ dodává Leitnerová a připomíná také dotační program na podporu paliativní péče: „Stejně jako loni máme pro pobytové sociální služby v kraji připraveny 3 miliony korun, o které si mohou žádat, aby rozvíjeli paliativní péči ve svých zařízeních.“

Zdroj: JMK


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci