Brno, 24. července 2015 - V nedávné minulosti se na vrub vědcům z Masarykovy univerzity v Brně připsal objev změny genu ETV6. Genu, který stojí za sníženým počtem destiček v krvi. Bohužel, tato genová změna, nebo-li mutace, zvyšuje až o 30% riziko onemocnění leukémií s tím, že dosud na tuto mutaci neexistuje žádná preventivní léčba.
Sanatorium Repromeda rozvinulo tento poznatek vědců a využilo jej ke vzniku metody zabraňující přenesení tohoto nežádoucího genu na potomky. Tato metoda, která se nazývá Preimplantační genetická diagnostika (PGD), zvládne odhalit nežádoucí mutační změnu genu u embrya. Jako první ve střední a východní Evropě ji uplatnili právě v brněnském sanatoriu REPROMEDA.
Platí, že pokud se u někoho z rodičovského páru objeví mutace genu ETV6 v genetické výbavě, bývá s 50% jistotou přenesena na potomky, kterým hrozí onemocní. Proto cílem metody PGD je zajistit páru, aby jejich potomek genovou mutaci nezdědil a ani sám následně mutací nezatěžoval další generace, tedy zabránit nežádoucí situaci.
Preimplantační genetickou diagnostiku lze užít zatím jen u umělého oplodnění. Je prováděna na principu selekce pohlavních buněk rodičovského páru a následného umělého oplodnění, včetně výběru vhodného embrya, které neponese genetickou mutaci ETV6. Pouze geneticky čisté embryo je přenášeno do dělohy, a následné těhotenství probíhá naprosto běžným způsobem.
Pro takový pár, který podstoupil PDG, je následně naprostou jistotou, že nejen pro zdraví svého potomka učinili vše, co mohli, ale zamezili predispozici onemocnění leukémií dalším pokolením.
Podrobnější informace o možnostech poskytnou v brněnském centru reprodukční medicíny a na webových stránkách www.repromeda.cz.