Umístění: Jižní Morava Zdravotnictví Přeočkování na tetan až po 20 letech? Chybí vakcíny!

Přeočkování na tetan až po 20 letech? Chybí vakcíny!

ockovani-dite-25022. března 2013 (MEDIAFAX) - Potřebujete přeočkování na tetanus? Máte smůlu, Českou republiku trápí nedostatek vakcín a podobně jsou na tom i další evropské státy. Ministerstvo zdravotnictví nevylučuje, že interval mezi přeočkováním může být až 20 let. Na začátku února sdělila ministerstvu zdravotnictví firma Sanofi Pasteur, že není schopná do poloviny letošního roku zajistit dodávky očkovací látky tetavax. Částečným řešení jsou alternativní dodávky vakcíny tetanol-pur. "Zatím přislíbený objem nepokryje do 30. června 2013 očekávanou potřebu této vakcíny pro pravidelné očkování," uzavřelo ministerstvo.

 Národní imunizační komise bude v dubnu jednat o možnosti, že se interval na přeočkování prodlouží u dospělých až na dvacet let. "Otázka možnosti prodloužení intervalu přeočkování, a tím i případné změny vyhlášky o očkování bude předmětem jednání Národní imunizační komise v dubnu 2013," řekla Mediafaxu mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová.

Národní referenční laboratoř pro tetanus již vydala kvůli nedostatku vakcín na žádost ministerstva doporučení, podle něhož se interval prodloužit může. "Je však nezbytné, aby očkující lékař posoudil individuální zdravotní stav dotyčného," dodává ministerstvo.

Zatím není jasné, jak bude situace vypadat v praxi. Například člověk, který má dvanáct let po očkování a bude chtít vakcínu, bude muset čekat osm let? "Vzhledem k tomu, že nedostatek je přechodný, tak pokud pacient splňuje indikace přeočkování podle vyhlášky o očkování, bude očkován, jakmile bude očkovací látka k dispozici," uvedla Plívová. Jak dlouho bude muset čekat, však neví. 

"Je známo, že protilátky v ochranném titru přetrvávají až 20 let po provedeném řádném očkování nebo přeočkování," upozornila mluvčí. Lidé, kteří na "tetanovku" přijdou po úrazu, se zatím nemusí obávat. "Ministerstvo zdravotnictví zatím nemá signály o tom, že by pro daný účel tedy profylaktické podání vakcíny proti tetanu při poranění byl nedostatek," uzavřela mluvčí. 

Ministerstvo tvrdí, že interval na očkování se neprodlužuje jen kvůli nedostatku vakcín. Odvolává se na práce finských odborníků, kteří doporučují 20letý interval, a to nejenom podle vlastních výsledků, ale také podle dánských a portugalských studií. 

"Na základě výše uvedených zkušeností je zřejmé, že po dobu přechodného nedostatku očkovací látky proti tetanu je z odborného hlediska možné prodloužit interval pro přeočkování dospělých osob až do 20 let po předchozím řádném očkování nebo přeočkování," uvedlo ministerstvo. 

Podle odborníka osloveného Mediafaxem je ale 20 let příliš dlouhá doba. "Tyto studie se neprováděly na pacientech žijících v České republice," řekl Mediafaxu lékař, který si nepřál být jmenován. Ideálním řešením by podle něj bylo posunout interval mezi přeočkováními na současnou horní hranici, tedy 15 let.